Zásuvný modul BMW X5 je podošvový s prírodným kaučukom z udržateľných zdrojov

Zásuvný modul BMW X5 je podošvový s prírodným kaučukom z udržateľných zdrojov

Plug-in hybridné SUV BMW X5 xDrive45e bude od augusta ponúkať pneumatiky vyrobené z prírodného kaučuku z udržateľných zdrojov, oznámila automobilka minulý týždeň v tlačovej správe.

BMW tvrdí, že špeciálne 22-palcové pneumatiky Pirelli P-Zero obsahujú ako posilňovač aj hodváb na báze dreva a ako prvé získali certifikáciu od Forest Stewardship Council (FSC), nezávislej organizácie, ktorá stanovuje kritériá trvalej udržateľnosti pre výrobu lesných produktov.

V továrni spoločnosti Pirelli v Ríme v Georgii sa podľa BMW urobili úpravy na výrobu pneumatík s použitím certifikovaného prírodného kaučuku a hodvágu. Továreň je vzdialená asi 230 míľ od továrne BMW Spartanburg v Južnej Karolíne, ktorá montuje X5 a niekoľko ďalších SUV pre americký trh.

Pneumatiky sú tiež navrhnuté pre nízky valivý odpor a nízku hlučnosť, čo pripomína, že pneumatiky môžu mať veľký vplyv na účinnosť a že zásuvné vozidlá potrebujú iné pneumatiky ako ich náprotivky s vnútorným spaľovaním.

Plug-in hybrid X5 je stále pomerne veľké luxusné SUV, takže je to skôr o postupnom zlepšovaní efektivity ako o tom, aby bol skutočne zelený. Plug-in hybrid X5 má epa odhadovaný 31 míľ elektrického dojazdu, s hodnotením účinnosti 50 MPGe kombinovaným v elektrickom režime. Úspora paliva je však v hybridnom režime len 20 mpg.

Ako sa zvyšuje účinnosť vozidiel, vplyv pneumatík na životné prostredie je čoraz viac preskúmaný.

Bez ohľadu na to, či je kaučuk získavaný udržateľným spôsobom alebo nie, pneumatiky odhodia malé častice, keď sa opotrebujú, čo môže v skutočnosti významne prispieť k znečisteniu ovzdušia, uvádza sa v správe z roku 2020. V nedávnej správe sa tiež uvádza, že znečistenie mikroplastmi zo syntetických materiálov pneumatík ovplyvňuje oceány.

Minulý rok získalo riešenie zo Spojeného kráľovstva na zníženie znečistenia pneumatikami cenu Jamesa Dysona. Zahŕňa montáž kolektorov na vozidlách, aby zachytili častice, keď sa schyjú z pneumatík. Koncom roka 2020 vývojári uviedli, že chcú rokovať o rozvojovej zmluve s globálnou automobilkou a o výskumných partnerstvách s dvoma hlavnými výrobcami pneumatík.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *