Prvá recenzia pohonu: Hybrid Toyota Venza 2021 reinterpretuje stred trhu s výkonom 39 mpg

Zamerajte sa na zdravý stred amerického trhu s vozidlami dnes a zmiešajte jednu zo silných stránok Toyoty – jej hybridný systém – a skončíte s novým hybridným produktom: Toyotou Venza 2021.

V nedávnej prvej jazde novej Venzy som zistil, že tento hybridný crossover ponúka pokojnú jazdu, pohodlnú kabínu a všestranné usporiadanie – veľa z toho pri návrate lepšie ako EPA tohto modelu kombinuje 39 mpg.

Odznak Venza bol predtým použitý pre exkluzívny produkt v Severnej Amerike, ktorý bol v podstate pekným, dobre navrhnutým vozom Camry s vysokou strechou určeným pre “prázdne hniezda” – ktorý sa potom zdalo, že ho odmieta v prospech iných mäsitých úžitkových vozidiel.

Návrat modelu prichádza vo forme produktu predávaného na niektorých iných trhoch ako Harrier a tentoraz má len trochu viac SUV pečeného. Je postavený na rovnakej platforme TNGA-K a 105,9-palcovom rázvore ako rodina RAV4 a stavia sa na strednú cestu medzi pol tuctom vozidiel v ekosystéme Toyota/Lexus: Na strane úžitkovej potreby je Toyota RAV4, športovejší Lexus NX a väčší, plyšový Lexus RX. Na strane sedanu je stále populárna stredná Camry; väčší, komfortne orientovaný Avalon; a skromný kompaktný sedan Corolla.

Ako prvé dojmy idú v tejto ére sociálneho dištancovania, uzavretých showroomov a vypnutých autosalónov, Venza má o niečo viac šarmu na obrubníku, ako by obrázky mohli naznačovať. Na vonkajšej strane Venza preskočí nadmerné pogumované svetlice v studniach kolies a usadí sa na skromné množstvo spodného tela. Dominantným posolstvom je elegancia a silueta a výrazné predné a zadné osvetlenie poskytujú vzhľad, ktorý nám pripomína veľkú časť lexusu Lexus RX poslednej generácie navonok.

Ako sa to všetko trasie podľa veľkosti? Venza nie je oveľa väčšia ako Corolla v skutočnej parkovacej stope, ale jej vyššie telo spôsobuje, že sa cíti rovnako priestranný ako Camry vo vnútri. Zatiaľ čo kľúčové rozmery sú prakticky identické s rozmermi Toyoty RAV4, Venza je hladkým a tvarovým protipólom najnovšieho vzhľadu najnovšej zostavy RAV4.

Tvarovanie sa na MVP najazdených kilometrov

Elegantnejší, slznejší tvar Venzy mohol prispieť k niečomu, čo som pozoroval v našej jazde – výrazne lepší počet najazdených kilometrov na diaľnici, anekdoticky, v porovnaní s plug-in hybridom Toyota RAV4 Prime v roku 2021, ktorý som jazdil pred niekoľkými týždňami, alebo RAV4 Hybrid, ktorý som jazdil minulý rok.

Podľa cyklu EPA je RAV4 Hybrid hodnotený na 41 mpg mesto, 38 diaľnice, 40 kombinovaných, zatiaľ čo RAV4 Prime (po použití akéhokoľvek nabitia) zarába 40 mpg mesto, 36 diaľnice, 38 dohromady. Sloty Venza priamo v strede, na 40 mpg mesto, 37 diaľnice, 39 dohromady.

To, čo som videl pri jazde v reálnom svete s Venzou, naznačuje, že pravdepodobne uvidíte oveľa lepšie ako to pri ľahkej jazde v meste – a možno trochu lepšie na diaľnici.

V 80-míľovej plavbe s rýchlosťou 70 mph, vrátane ľahkého protivetry v jednom smere a zadného vetra v druhom smere, som podľa cestného počítača Venza priemerne o niečo viac ako 38 mpg – lepšie ako som videl v jazdách RAV4 Hybrid a RAV4 Prime.

Spomalenie aj trochu zdvihne najazdených kilometrov veľa. V 40 míľach ľahkých podmienok dochádzania, väčšina z nich pri diaľničných rýchlostiach, som videl takmer 41 mpg. A 16 míľ jazdy v meste nižšou rýchlosťou, s množstvom štart-and-stop, ale vrcholí na niečo viac ako 40 mph, som v priemere 43 mpg.

Venza je výkonná superstar v porovnaní s inými plynovými crossovermi, ak dochádzate po zvlnených vidieckych cestách alebo preťažených diaľniciach. Cez 52-míľovú slučku, ktorú som vzal s mnohými ďalšími vozidlami a má tendenciu ukazovať silné stránky hybridných systémov – ten, ktorý zahŕňa rôzne rýchlosti a ide hore a dole veľa, pričom získal 700 stôp v jeho strede – som v priemere 47 mpg. To je len o 3 mpg menej ako Camry Hybrid, ktorý som sa vydal na rovnakú trasu začiatkom tohto leta.

Prenášanie hybridnej dobroty RAV4

Venza vysiela jednotnú správu, že sa zameriava na to, čo je známe a pohodlné, nie okázalosť a výkon. Neexistujú žiadne radeče pádla na volante, žiadne odvážne a športové kontrastné šitie a žiadna okázalá poznámka motora. Split-textilné sedenie v stredne vysokom XLE, ktoré som testoval, sa cítilo pohodlne a rozumne, ale v žiadnom prípade nie bohaté. Je to pre ľudí, ktorí sú radi, že sa vydali podhodnotenou cestou.

Takmer všetko, čo súvisí s pohonom, sa prenáša z RAV4 Hybrid. Jeho 2,5-litrový inline-4 motor je spárovaný s dvojmotorovým hybridným systémom toyoty s planetárnym prevodovým stupňom, pričom tretí motor má výkon 54 koní a výlučne poháňa zadné kolesá. Celkovo má výkon 219 koní. Jediným významným rozdielom v tom, čo je pod kapotou oproti jeho bratrancovi RAV4, je použitie lítium-iónovej batérie namiesto niklového kovového hydridu RAV4 Hybrid – príslušného produktu výroby Venzy v Japonsku a výroby RAV4 Hybrid v Kentucky.

Toyota poskytuje oficiálny čas 0-60 mph 7,8 sekundy pre RAV4 Hybrid, ale pre Venzu by ho nevydviedla. Na základe niekoľkých štartov na plný plyn s Venzou sa zdalo, že je to aspoň tak rýchle. Rovnako ako v modeli RAV4 Hybrid, aj zadný motor pomáha pri stabilite a trakcii pri štarte a keď je to potrebné pre podmienky s obmedzenou trakciou, ako sú zasnežené cesty.

To nás privádza k jednému z najpozoruhodnejších rozdielov medzi Venzou a RAV4 Hybrid. Zatiaľ čo RAV4 Hybrid má trailový režim pre ľahké off-roady – napríklad na ceste do kempu – systém pohonu všetkých kolies Venza nezahŕňa takéto nastavenie.

Carlike a pohodlná hra

To by mohlo byť dôvod, prečo, aj keď je výška jazdy Venza približne rovnaká, Venza sa cítila naladená úplne inak ako RAV4 Hybrid. Na nasekanom zadnom náloží sa Venza cítila mäkká a carlike, nasávala vážne nárazy, ale udržiavala pneumatiky v kontakte s cestou; Určite tam bolo menej sekundárneho vŕbku, ako som si všimol pred niekoľkými týždňami s RAV4 Prime. Jednoducho povedané, inžinieri podvozku nemusia robiť rovnaké kompromisy, aby naladili zavesenie na príležitostné drsné veci.

Selektory +/- z páky radenia tiež umožňujú primerané množstvo brzdenia motora/rekuperačné brzdenia v systéme pre zadné vrátka. A vo väčšine jazdy som nechal volič režimov v normálnom režime, pretože režim Sport má tendenciu nechať motor zapnutý a režim Eco zjemňuje odozvu hnacej sústavy do tej miery, že odozva sa stáva príliš gumeným pásom.

Vo forme XLE, ako bolo testované, váži 3 891 libier. To je v porovnaní s približne 3 755 librami pre RAV4 Limited alebo neuveriteľných 4 300 libier pre plug-in hybrid RAV4 Prime.

Jazda po diaľnici Venza bola o krok tichšia ako ktorákoľvek z RAV4s, v ktorú som strávil čas na diaľnici. Pekne utlmená kabína sa cítila tichšia ako Camry vo vnútri a takmer na rovnakej úrovni ako plyšový, klenbový Avalon od Toyoty, ktorý by mohol rovnako niesť odznak Lexus. Poznámka motora sa zdala byť o krok vzdialenejšia ako v modeli RAV4 Hybrid a testovaná Venza XLE jazdila na pneumatikách Bridgestone Ecopia H/L 422 Plus s nízkym valivým odporom, ktoré by mohli pomôcť udržať rozmach ciest na uzde.

Menej štvorcových, ale možno si nevšimnete vo vnútri

Venza je zmiešaná taška pre vnútorný priestor a nemá takmer toľko spoločného s zakrivenou líniou strechy, ako by ste mohli očakávať. Necítil sa obzvlášť priestranný v zóne predného sedadla – a to čiastočne kvôli širokej stredovej konzole a stredovej stohu, ktorá má tendenciu spôsobiť, že priestory vodiča a spolujazdca sa cítia užšie, ako by mali byť. Podobne robustná pomlčka komunikuje, že ste v úžitkovom vozidle a neberiete na spodné usporiadanie, ktoré vidíme v mnohých moderných vozidlách – ako je najnovšie Camry.

Vzadu sa nemusíte obávať, že strecha odoberá miestnosť hlavy; Bolo pre mňa ľahké, na 6 stôp-6, dostať sa dovnútra, aj keď sedadlá sa cítia o niečo nižšie, ako by som chcel. Mali by ste sa však obávať dostupnej panoramatickej strechy Star Gaze, ktorá vám umožní prejsť z jasného na tónované sklo v priebehu niekoľkých sekúnd stlačením tlačidla. Pre tých, ktorí sú na zadnom sedadle, pohltí viac ako dva centimetre priestoru na hlavu. Niečo o jedení koláča.

Zatiaľ čo rozmery Venzy rozprávajú príbeh o miznúcom priestore zo strechy a sklonu zadného poklopu – 28,8 kubických stôp, oproti 37,5 v RAV4, so zadnými sedadlami na mieste – nebojte sa o to, pokiaľ nenahromadíte veci nad úroveň okna.

Mal som Venzu tri dni a nezohrieval som sa na idiosyntézy niekedy pomalých kapacitných tlačidiel používaných v stredovom zásobníku a rozhraní, ktoré občas cíti rozptyl. Napríklad, keď veľké dieselové nákladné auto zanechalo predo mnou oblak sadzí dymu, snažil som sa rýchlo nájsť recirkuláciu. Nie je to v paneli kapacitných tlačidiel pre klímu, ale vyššie na dotykovej obrazovke, čo si vyžaduje najmenej dve stlačenia, aby ste sa dostali. Podobne vyhrievané sedadlá boli mechanické tlačidlo vedľa držiteľov pohárov, kde sa zdá, že budú v určitom okamihu posypané Slurpee, zatiaľ čo ovládacie prvky pre chladené sedadlá boli hore v paneli s dotykovou obrazovkou.

Toyota Venza 2021 stojí 33 645 dolárov za základný model LE a všetky modely Venza v roku 2021 zahŕňajú automatické núdzové brzdenie s detekciou chodcov a cyklistov, aktívnym ovládaním jazdného pruhu a adaptívnym tempomatom.

Venza XLE, ktorú som riadil, začína na 37 175 dolárov, ale testovacie vozidlo malo možnosti vrátane dvojzónovej automatickej klimatizácie, prémiového zvuku JBL, väčšej 12,3-palcovej dotykovej obrazovky a kapacitných ovládacích prvkov. Hoci rozpísané ceny ešte neboli zverejnené v čase písania, mám podozrenie, že moje XLE stojí takmer 40 975 dolárov za cenu pre Limited, ktorá pridáva tieto veci ako štandard, plus syntetické kožené čalúnenie, vyhrievaný volant a drevené drevograinové obloženie, okrem iných vylepšení.

Dajte alebo vezmite niekoľko tisíc, môžete získať plug-in hybrid RAV4 Prime za tieto peniaze (ak ho nájdete a vyhnúť sa značke).

Nie, nesnažím sa byť taký zameraný na Toyotu. S tohtoročným príchodom Modelu Honda CR-V Hybrid a nového Ford Escape Hybrid majú zákazníci teraz niekoľko ďalších alternatív. Ale ak sa pozeráte na úsporné vozidlá bez nabíjaného portu, žiadna iná spoločnosť neponúka úroveň hybridnej odrody, ktorú toyota robí.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *