Prvá recenzia jazdy: 2021 Karma GS-6 ide cez vrchol štýlu a zábavy, prichádza na krátku dojazd

Karma GS-6

Bola to dlhá a kľukatá cesta pre Karma Automotive, ktorá sa zrodila z pozostatkov Fiskera pred viac ako piatimi rokmi a stále sa jej nepodarilo vy urobiť toľko áut ako originál. Ale s debutom Karma GS-6 v roku 2021, po stopách Revero GT, ktorý predstavil minulý rok, Karma pripravuje pôdu pre to, aby sa to rýchlo zmenilo.

GS-6 je menej z nového vozidla funkčne ako náhrada za Revero GT, pričom tento štítok je tlačený nahor na drahší pripravovaný model. Ak GS-6 vyzerá povedome, je to preto, že používa presne tie isté panely karosérie ako Revero GT a budete sa musieť spoliehať na pár malých odznakov, aby ste ich oddelili.

Teraz slúži ako vstupný bod do karmovej rastúcej zostavy, aspoň do debutu all-electric GSe-6 neskôr v tomto roku.

Keď idem na Karma GS-6 v roku 2021, mám pocit, akoby ma oklamali. Nie je to len Revero GT, s ktoré auto zdieľa podobnosť, stále má jasne oodles Fisker Karma DNA tečúcej cez žily. Desaťročný dizajn auta by sa nemal cítiť tak nový, ale stále sa cíti sviežo, aj keď sériová hybridná technológia, ktorá poháňa auto, už nie je nová.

Detaily hnacej sústavy sa od fiskerových dní mierne zmenili, rozširovač dojazdu je teraz získavaný z BMW a 1,5-litrový preplňovaný inline-3 má výkon 228 koní a funguje len ako 170-kw generátor pre batériu s kapacitou 28 kwh. Zostáva však jedna Fisker vlastnosť: stále môžete cítiť, ako sa motor prehýbe sedadlom pri nečinnosti, keď je auto na zastávke, ako je jedno z tých vibrových masážnych stoličiek pri nízkom nastavení.

Jedno z mála PHEV s rýchlym nabíjaním

Rýchlosť nabíjania na naplnenie batérie z 5 % na 95 % sa odhaduje na 4 hodiny na nabíjačke úrovne 2 alebo 34 minút na rýchlobíjačky s jednosmerným prúdom.

Pohon zadných kolies je dvojmotorový pohonný systém s výkonom 400 kW, ktorý má výkon 536 koní a 550 libier krútiaceho momentu. To je dostatok energie na zvýšenie GS-6 z 0-60 mph za 4,5 sekundy pre väčšinu modelov, alebo 3,9 sekundy s výkonnostný balík. Toto sú celkom dobré časy pre auto, ktoré tlačí váhy na približne 5 000 libier, ale stavia ho ďaleko za najrýchlejšie elektrické vozidlá na dnešnom trhu.

Lopatky za volantom sa používajú na prepínanie troch jazdných režimov GS-6 (Stealth, Sustain a Sport) vľavo, zatiaľ čo pravé lopatky prepínajú cez tri nastavenia rekuperačného brzdenia. Neexistuje tu žiadny systém jazdy jedným pedálom, dokonca ani v jeho najagresívnejšou nastavení sa zdá, že GS-6 prestane spomaľovať pri približne 10 mph a posledný kúsok brzdenia necháva vodičovi. Je to jednoduchý systém, na ktorý sa môžete prispôsobiť a jazdiť hladko; Trvalo mi len asi 15 minút, kým som sa z toho dostal.

GS-6 volá ako turné auto, je pohodlné a tiché, šťastne chomping jeho cestu cez diaľnice míle bez starostlivosti na svete. Ale to neznamená, že je to slouch na veterných cestách, hádže GS-6 do režimu Sport (ktorý udržuje generátor v, aby poskytoval maximálny výkon) a ponúka pôsobivé množstvo odozvy škrtiacej klapky a manipulácie s ostrosťou.

Akú váhu?

Pre dlhé a ťažké auto sa GS-6 cíti pozoruhodne agilne. Ukazuje sa, že tlačenie kolies smerom ku koncu vozidla a sústredenie hmotnosti smerom k stredu vozidla, kde je batéria umiestnená, je dobrou kombináciou. Hodí sa do lepkavej sady ofsetových pneumatík Goodyear Eagle F1 omotaných okolo masívnych 22-palcových kolies a GS-6 je pomerne schopné kaňonové auto s dobrou spätnou väzbou na riadenie a prekvapivo ostrým obratom. Ďalšie prekvapenie: tie veľké kolesá s tenkými pneumatikami zrejme negatívne neovplyvnili kvalitu jazdy, čo bolo vrcholom GS-6.

Táto kombinácia koleso/pneumatika však prichádza s veľkou námietkou: menší dojazd. V závislosti od veľkosti kolies je veľký rozdiel v odhadovanej účinnosti GS-6. Štandardné 21-palcové kolesá majú odhadovaný 61-míľový elektrický dojazd a EPA sa odhaduje na 26 mpg dohromady. Rozhodnite sa pre dostupné 22-palcové kolesá (ako to malo moje testovacie vozidlo) a tieto čísla sa zmenšia na 84 míľ elektrického dojazdu a 22 mpg dohromady. Dôvodom nie je len veľkosť kolesa, hovorí Karma, ale aj mäkšie, úchopnejšie pneumatiky.

Tieto odhadované údaje EPA som testoval niekoľkými spôsobmi, testoval som jeho elektrický dojazd a účinnosť v režime “Sustain”, ktorý používa generátor na udržanie konštantnej úrovne nabitia batérie, čo zdanlivo znamená, že generátor poskytuje elektrickú energiu na pohyb vozidla.

Do našich údajov zahrnieme odhady rozsahu výletného počítača GS-6, ale vezmeme ich so zrnkom soli. Počítač je veľký optimista, na rozdiel od iných trip počítačov, ktoré berú do úvahy štýl jazdy, používanie klimatizácie a niekedy aj trasu pred vami, aby vypľuli vodičovi výpočet rozsahu. Ale GS-6 vám len povie, koľko rozsahu by ste dostali v ideálnych podmienkach, čo môže byť zavádzajúce. Prevažná väčšina kilometrov v týchto testoch sa uskutočnila na diaľnici pri rýchlostiach približne 65 -70 mph a s GS-6 v najagresívnejšej z jeho rekuperačného brzdenia.

Na začiatku testu Sustain počítač odhadol 210 míľ dojazdu, ktorý zostal na strane motora, a po ceste dlhej 102,5 míle na diaľnici sa tento odhad znížil až na 74,3 míľ (pokles o 135,7 míľ). Počas tohto obdobia GS-6 spotreboval 4,9 galónov plynu, čo vychádza na 20,9 mpg, čo vedie k odhadovanej hodnote EPA 22 kombinovaných mpg mierne. Aby sme boli spravodliví voči GS-6, sériové hybridy sú notoricky neefektívne na diaľnici, takže tento výsledok sa očakával trochu, ale byť pripravený na to, že odhadovaný počet najazdených kilometrov benzínu rýchlo zmizne.

Stealth režim: Celkom úctyhodný ako EV

Môj druhý test bol spustený v režime “Stealth”, jazdnom režime, ktorý prevádzkuje auto výlučne na batériu. Na začiatku tohto testu bol odhadovaný dojazd batérie počítača 77,5 km pri 66% nabití. Po spustení batérie až do vyprázdnená som pokryla 42,2 míľ a spotrebúvala 18,0 kWh energie, čo dáva GS-6 pomer 2,3 km / kWh.

To výrazne zaostáva za väčšinou ostatných elektromobilov, ktoré sme pokryli. Testovaný Nissan Leaf Plus aj nedávno zverejnil pomer 6,7 km/kWh na 100 podobných diaľničných míľach.

Počítač na cestu začína odhadom 80 míľ elektrického dojazdu, čo ďaleko prevyšuje odhad EPA 84 míľ elektrického dojazdu. Zdá sa, že V praxi GS-6 presadí toto číslo DHP. Ak rozšírime čísla, ktoré som zaznamenal, na odhad dosahu 80 míľ počítača, pokryl by som 100,7 míľ s plným nabitým batériou.

Bol som rád, že interiér je veľmi dobre dohromady a vonkajšie panely nemali žiadne veľké medzery alebo prekrytie. Materiály sú zvnútra celkom dobré, aj keď pre také dlhé auto sú zadné sedadlo GS-6 prekvapivo stiesnené. So sedadlom vodiča umiestneným tak, ako rád jazdím (mám 5’11), som mal nejaké problémy s stlačením do zadného sedadla a sotva som mal priestor na kolená za predným sedadlom. Headroom, ako by naznačoval zakrivený profil, bol tiež tesný.

Karma vyvinula celý multimediálny systém vo vzduchu a môže byť aktualizovaný vzduchom. Neexistuje žiadna natívne navigácia, Android Auto a Apple CarPlay sú určené na to, aby sa o to postarali. Mapy Google alebo Apple Maps sú aj tak lepšie ako všetky okrem niekoľkých týchto natívnych systémov. Systém funguje rýchlo, aj keď má nejaké zvláštne vtipy. Napríklad tlačidlo na návrat z rôznych obrazoviek a ponúk nie je vždy na rovnakom mieste.

Systém vám ponúka dobré množstvo informácií, ktoré ukazujú, koľko batérie vs. benzínová jazda bola vykonaná, množstvo výkonnostných meračov (celkovo 40 až 50) a umiestňuje to, čo potrebujete pravidelne vedieť, do all-digital prístrojového panela pre ľahký prístup spoza volantu.

Jediná časť, ktorá sa mi cítila nemotorná, boli dotykové citlivé tlačidlá na volante, nie sú úplne presné. Vždy, keď som sa snažila vypnúť hlasitosť, skončila by som stlmením celého systému a potom som sa pokúsila zasiahnuť milimeter alebo dva na inom mieste, aby som dosiahla hlasitosť na príslušnej úrovni.

Karma tiež ponúka svojim kupujúcim jedinečný program: možnosť prihlásiť sa na prijímanie textových správ, ak sa zistilo, že niečo nie je v súlade s autom. Rovnaká technológia, ktorá umožňuje aktualizácie cez vzduch, znamená, že GS-6 môže komunikovať aj s karmovým vozidlom v Orange County, Calif.

Cenovo dostupnejší model: Stále drahé

Aj pri poklese cien je Karma stále dosť drahá. Môj tester GS-6L začal na $95,700 (vrátane cieľového poplatku $ 1,800) a po pridaní niektorých kozmetických dotykov, vylepšených brzdových rotorov a tých 22-palcových kolies, ktoré samy o sebe boli $9,900, cenovka bola celkovo $114,700.

Po takmer desaťročí, že pôvodný tvar Fisker Karma zostáva pútavý a futuristický, aj keď samotné auto už nie je. Sériová hybridná technológia už nie je anomáliou, aká kedysi bola, a nedostatok priestoru vo vnútri je ťažšie ako kedykoľvek predtým odpustiť. Ale Karma ukazuje, že myšlienka nie je zastaraná a GS-6 má veľa šarmu.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *