Prvá recenzia disku: 2021 Karma GS-6 ide cez vrchol v štýle a zábave, prichádza na krátky dosah

Prvá recenzia disku: 2021 Karma GS-6 ide cez vrchol v štýle a zábave, prichádza na krátky dosah

Bola to dlhá a kľukatá cesta pre Karma Automotive, ktorá sa zrodila z pozostatkov Fiskera pred viac ako piatimi rokmi a stále sa jej nepodarilo vyrobiť toľko automobilov ako originál. Ale s debutom 2021 Karma GS-6, po stopách Revero GT, ktorý predstavil minulý rok, Karma pripravuje pôdu pre to, aby sa to rýchlo zmenilo.

GS-6 je menej novým vozidlom funkčne ako náhrada za Revero GT, pričom tento štítok sa tlačí nahor na drahší nadchádzajúci model. Ak GS-6 vyzerá povedome, je to preto, že používa presne rovnaké panely tela ako Revero GT a budete sa musieť spoliehať na pár malých odznakov, aby ste ich rozlíšili.

Teraz slúži ako vstupný bod do rastúcej zostavy Karmy, aspoň do debutu plne elektrického GSe-6 neskôr v tomto roku.

Detaily hnacej sústavy sa od dní Fisker mierne zmenili, rozširovač dojazdu pochádza z BMW teraz a 1,5-litrový preplňovaný inline-3 robí 228 koní a funguje výlučne ako generátor 170 kW pre batériu s výkonom 28 kWh. Jedna vlastnosť Fisker však zostáva: stále môžete cítiť, ako motor prechádza sedadlom nečinne, keď je auto na zastávke, ako jeden z vibrujúcich masážnych stoličiek pri nízkom nastavení.

Jeden z mála PHEV s rýchlym nabíjaním

Rýchlosť nabíjania na naplnenie batérie od 5% do 95% sa odhaduje na 4 hodiny na nabíjačke úrovne 2 alebo 34 minút na rýchlej nabíjačke jednosmerného prúdu.

Pohon zadných kolies je dvojmotorový pohonný systém s výkonom 400 kW, ktorý má výkon 536 koní a krútiaci moment 550 lb-ft. To je dostatočný výkon na to, aby sa GS-6 z 0-60 mph za 4,5 sekundy pre väčšinu modelov, alebo 3,9 sekundy s výkonnostným balíkom. Toto sú celkom dobré časy pre auto, ktoré tlačí váhy na približne 5 000 libier, ale kladie ho ďaleko za najrýchlejšie elektrické vozidlá na dnešnom trhu.

Radedlá za volantom sa používajú na prepínanie troch jazdných režimov GS-6 (Stealth, Sustain a Sport) vľavo, zatiaľ čo pravé pádlo prechádza tromi nastaveniami rekuperujúceho brzdenia. Neexistuje žiadny jazdný systém s jedným pedálom, dokonca ani v jeho najagresívnejšom nastavení sa zdá, že GS-6 prestane spomaľovať rýchlosťou približne 10 mph a ponecháva vodičovi posledný kúsok brzdenia. Je to jednoduchý systém, ktorý sa dá prispôsobiť a jazdiť hladko; Trvalo mi len asi 15 minút, kým som sa z toho dostal.

Volanie GS-6 je ako turistické auto, je pohodlné a tiché, šťastne prechádza cez diaľničné míle bez starostlivosti na svete. To však neznamená, že je to slouch na veterných cestách, hodí GS-6 do režimu Sport (ktorý udržuje generátor v, aby poskytol maximálny výkon) a ponúka pôsobivé množstvo odozvy na škrtiacu klapku a manipuláciu s akumenom.

Akú váhu?

Pre dlhé a ťažké auto sa GS-6 cíti pozoruhodne agilný. Ukázalo sa, že tlačenie kolies smerom k konce vozidla a sústredenie hmotnosti smerom k stredu vozidla, kde je batéria umiestnená, je dobrá kombinácia. Hoď do lepkavej sady ofsetových pneumatík Goodyear Eagle F1 zabalených okolo masívnych 22-palcových kolies a GS-6 je pomerne schopné kaňonové auto s dobrou spätnou väzbou riadenia a prekvapivo ostrým odbočom. Ďalšie prekvapenie: zdá sa, že tie veľké kolesá s tenkými pneumatikami negatívne neovplyvnili kvalitu jazdy, čo bolo vrcholom GS-6.

Táto kombinácia kolesa a pneumatík však prichádza s veľkou námietkou: menším dojazdom. Existuje veľký rozdiel v odhadovanej účinnosti GS-6 v závislosti od veľkosti kolies. Štandardné 21-palcové kolesá majú odhadovaný elektrický dojazd 61 míľ a EPA odhaduje 26 mpg dohromady. Rozhodnite sa pre dostupné 22-palcové kolesá (ako moje testovacie vozidlo) a tieto čísla sa znížia na 54 míľ elektrického dojazdu a 22 mpg dohromady. Dôvodom nie je len veľkosť kolesa, hovorí Karma, ale tie mäkšie, uchopené pneumatiky.

Dal som tieto odhadované údaje EPA na test niekoľkými spôsobmi, testoval som jeho elektrický dojazd a ako efektívne beží v režime “Sustain”, ktorý používa generátor na udržanie konštantnej úrovne batérie, čo údajne znamená, že generátor poskytuje elektrickú energiu na pohyb vozidla.

Do našich údajov zahráme odhady rozsahu výletného počítača GS-6, ale vezmeme ich so zrnkom soli. Počítač je veľký optimista, na rozdiel od iných cestných počítačov, ktoré berú do úvahy štýl jazdy, používanie klímy a niekedy aj trasu pred sebou, aby vypľuli výpočet rozsahu vodičovi. Ale GS-6 vám len povie, koľko rozsahu by ste dostali za ideálnych podmienok, čo môže byť zavádzajúce. Prevažná väčšina míľ v týchto testoch sa uskutočnila na diaľnici pri rýchlostiach približne 65-70 mph a s GS-6 pri najagresívnejších nastaveniach rekuperujúceho brzdenia.

Na začiatku testu Sustain počítač odhadol 210 míľ dojazdu, ktorý zostal pre stranu motora, a po ceste 102,5 míľ na diaľnici sa tento odhad znížil až na 74, 3 míle (pokles o 135,7 míľ). Počas tohto obdobia GS-6 spotreboval 4,9 galónov plynu, ktorý vychádza na 20,9 mpg, čo sleduje odhadovaný údaj EPA 22 kombinovaných mpg mierne. Aby sme boli spravodliví voči GS-6, modelové hybridy sú na diaľnici notoricky neefektívne, takže tento výsledok sa mal trochu očakávať, ale buďte pripravení na rýchle zmiznutie odhadovaného počtu najazdených kilometrov benzínu.

Stealth režim: Celkom úctyhodný ako EV

Môj druhý test bol spustený v režime “Stealth”, režime jazdy, ktorý poháňa auto výlučne na batériu. Na začiatku tohto testu bol odhadovaný dojazd batérie počítača 49,9 míľ pri 66% nabití. Po spustení batérie až do prázdna som prešiel 42,2 míľ a spotreboval 18,0 kWh energie, čo dalo GS-6 pomer 2,3 míle / kWh.

To ďaleko zaostáva za väčšinou ostatných elektromobilov, ktoré sme pokryli. Nissan Leaf Plus, ktorý som tiež nedávno testoval, zaznamenal pomer 3,7 míle / kWh nad 100 podobnými diaľničnými míľami.

Trip computer začína odhadom 80 míľ elektrického dojazdu, čo ďaleko prevyšuje odhad EPA 54 míľ elektrického dojazdu. Zdá sa, že v praxi GS-6 prekoná toto číslo EPA. Ak by sme rozšírili čísla, ktoré som zaznamenal, do odhadu dosahu počítača na 80 míľ, pokryl by som 67,7 míľ s plným nabitím batérie.

Bol som rád, že som zistil, že interiér je veľmi dobre zostavený a vonkajšie panely nemali žiadne veľké medzery alebo prekrývanie. Materiály sú vo vnútri celkom dobré, aj keď pre také dlhé auto sú zadné priestory GS-6 prekvapivo stiesnené. So sedadlom vodiča umiestneného tak, ako rád jazdím (mám 5’11), som mal nejaké problémy s stláčaním na zadnom sedadle a sotva som mal priestor na kolená za predným sedadlom. Priestor na hlavu, ako by naznačoval zakrivený profil, bol tiež tesný.

Karma vyvinula celý multimediálny systém interne a môže byť aktualizovaná vzduchom. Neexistuje žiadna natívna navigácia, Android Auto a Apple CarPlay sú určené na to, aby sa o to postarali. Mapy Google alebo Apple Maps sú v každom prípade lepšie ako všetky okrem niektorých z týchto natívnych systémov. Systém funguje rýchlo, aj keď má nejaké zvláštne zvláštnosti. Napríklad tlačidlo vrátiť sa z rôznych obrazoviek a ponúk nie je vždy na rovnakom mieste.

Systém vám ponúka dobré množstvo informácií, ktoré ukazujú, koľko batérie vs. jazda na benzíne bola vykonaná, nepreberné množstvo výkonnostných meradiel (celkovo 40 až 50) a umiestňuje to, čo potrebujete vedieť pravidelne v digitálnom prístrojovom paneli pre ľahký prístup spoza volantu.

Jediná časť, ktorá sa mi zdala nemotorná, boli tlačidlá citlivé na dotyk na volante, nie sú úplne presné. Vždy, keď som sa pokúsil znížiť hlasitosť, skončil som stlmením celého systému a potom sa snažil zasiahnuť milimeter alebo dva na inom mieste, aby som získal hlasitosť na príslušnej úrovni.

Karma tiež ponúka svojim kupujúcim jedinečný program: možnosť prihlásiť sa na prijímanie textových správ, ak sa zistí, že niečo nie je vedomé s autom. Rovnaká technológia, ktorá umožňuje aktualizácie vo vzduchu, znamená, že GS-6 môže tiež komunikovať s centrom vozidiel Karma v Orange County v Kalifornii a má nastavenie “príkazového centra”, ktoré môže prenášať správy majiteľom, ak sa vozidlo diagnostikuje s problémom.

Cenovo dostupnejší model: Stále drahý

Aj napriek poklesu cien je karma stále dosť drahá. Môj tester GS-6L začal na 95 700 dolárov (vrátane cieľového poplatku vo výške 1 800 dolárov) a po pridaní niektorých kozmetických dotykov, vylepšených brzdových rotorov a tých 22-palcových kolies, ktoré boli samy o sebe 9 900 dolárov, cenovka predstavovala 114 700 dolárov.

Po takmer desiatich rokoch zostáva pôvodný tvar Fisker Karma pútavý a futuristický, aj keď samotné auto už nie je. Sériová hybridná technológia už nie je anomáliou, ako kedysi bola, a nedostatok priestoru vo vnútri je ťažšie ako kedykoľvek predtým odpustiť. Karma však ukazuje, že myšlienka nie je zastaraná a GS-6 má veľa šarmu.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *