Prečo elektromobily vážia toľko!

Prečo elektromobily vážia toľko!

Pravdepodobne už poznáte odpoveď na otázku, prečo elektrické vozidlá vážia viac ako vozidlá poháňané benzínom. Akumulátory sú naozaj ťažké!

Vezmite si nový all-electric GMC Hummer EV, ktorý príde do konca roka 2021. Verzia Edition 1, ktorá má veľa batérií pre dodatočný dojazd a výkon, váži viac ako 9 000 libier. To je zhruba trojnásobok hmotnosti Hondy Civic.

Edition 1 má najdlhší dojazd a najviac energie akejkoľvek verzie tohto nákladného vozidla a dlhý dojazd a veľký výkon znamenajú veľa ťažkých batérií. Tieto ťažké batérie, plus ťažké off-roadové diely, sú dôvodom, prečo toľko váži, hovorí General Motors.

Ostatné elektrické vozidlá tiež vážia viac ako podobné benzínové modely. Nový all-electric pickup F-150 Lightning od fordu váži asi o 1 600 libier viac ako jeho plynový variant F-150. Podobne aj volvo XC40 Recharge SUV váži približne o 1 000 libier viac ako benzínové Volvo XC40.

Ťažké batérie

Ťažšie vozidlá nie sú takmer nové, ani nie sú jedinečné pre elektrické vozidlá. Priemerná hmotnosť osobných vozidiel sa podľa správy Agentúry na ochranu životného prostredia za posledných 40 rokov zvyšuje z priemerných približne 3 200 libier na takmer 4 200 libier. Je to do značnej miery spôsobené tým, že spotrebiteľské preferencie sa v posledných rokoch presúvajú smerom k nákladným vozidlám a SUV.

To má dôležité dôsledky pre bezpečnosť, ale je to zložitejšie ako tradičné myslenie, ktoré sa točí okolo otázok hmoty a rýchlosti. Pokiaľ ide o bezpečnosť pri nehodách, táto dodatočná hmotnosť batérie skutočne pomáha ľuďom vo vnútri elektrických vozidiel. Štatistiky poistných kád ukazujú, že u ľudí v elektrických vozidlách je menšia pravdepodobnosť, že sa pri nehode zrania, než u ľudí v inak podobných vozidlách poháňaných plynom.

To by sa dalo pripísať skutočnosti, že elektrické vozidlá nenávťahujú veľký kovový motor pod kapotou, takže majú viac prázdneho priestoru, ktorý môže tlmiť cestujúcich. Rovnaké trendy nárokov na náhradu škody však platí aj pre hybridné vozidlá, uvádza Poisťovací inštitút pre bezpečnosť na diaľniciach. Hybridy tiež pridali váhu z batérií, ako aj motor pod kapotou. Takže rozdiel sa zdá byť do značnej miery pripísateľný čistá hmota.

Ale táto extra hmotnosť môže byť zlou správou pre ľudí, ktorých zasiahnu elektrické vozidlá, pretože pridaná nárazová sila sa prenesie na druhé, ľahšie benzínové vozidlo.

Fyzika 101

Je to otázka jednoduchej fyziky. Keď dva pohybujúce sa objekty narazia navzájom, ťažšie jeden bude mať tendenciu pokračovať viac-menej v smere, ktorým išiel. Ľahší, na druhej strane, náhle zmení smer. Aj keď sa to ľahšie vozidlo nezabíja, tá vychýlenie je zlé pre ľudí vo vnútri. Medzitým, pre ľudí v ťažšom vozidle, ktoré len prerazí svoju cestu, môže byť táto extra váha záchranárom.

Pri vývoji Hummer EV, veľa myšlienok išlo do minimalizácie šancí na haváriu v záujme oboch Hummerových obyvateľov a ďalších na ceste, podľa GM. Napríklad rôzne technológie na predchádzanie zrážkam, ako je asistent udržiavania v jazdnom pruhu a detekcia chodcov, ktoré sú k dispozícii na mnohých moderných vozidlách, budú štandardnou výbavou na Hummer EV.

Váženie v

Očividne to nie je váha sama o sebe, čo je problém z bezpečnostného hľadiska. Sú to rozdiely v hmotnosti medzi vozidlami. Aj to je niečo, čo vždy existovalo, pokiaľ malé autá zdieľali cesty s ťažkými nákladnými vozidlami. “Keď sa malé auto a nákladné vozidlo stretnú pri nehode, rozdiel hmotnosti je taký veľký, že by sotva zmenil, keby bolo nákladné vozidlo elektrické,” hovorí David Zuby, senior viceprezident pre výskum vozidiel v IIHS. “Ale keď do seba narazia dve osobné vozidlá, ak jedno z nich prepravuje 1000 libier batérií, mohlo by to zmeniť výsledok.”

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *