Odkiaľ pochádzajú batérie do elektrických áut?

Ako všetci vieme, fosílne palivá sa míňajú a emisie z výfuku prispievajú k znečisteniu našej atmosféry. To je dôvod, prečo sa toľko spotrebiteľov obracia na elektrické autá, ktoré sú poháňané lítium-iónovými batériami. Tieto batérie sú ľahšie a vyučujú oveľa dlhšie ako predchádzajúca technológia batérií. Odkiaľ však pochádzajú batérie do elektrických áut?

Ako sú vyrobené

Lítium-iónové batérie pre elektrické vozidlá sú vyrobené z určitých prvkov vrátane uhlíka alebo grafitu, oxidu kovu a lítiovej soli. Tieto prvky tvoria kladné a záporné elektródy a v kombinácii s elektrolytom vytvárajú elektrický prúd, vďaka čomu batéria funguje na napájanie vášho vozidla. Je to tiež rovnaký druh batérie, ktorý nájdete v každodenných technológiách, ako sú mobilné telefóny a notebooky, len v oveľa väčšom meradle.

Materiály na výrobu EV batérií nevyžadujú ťažbu pásov alebo ničenie horských vrcholov ako mnoho iných nerastných surovín. V skutočnosti sa lítium najčastejšie nachádza v podzemných rybníkoch. Kvapalina sa odčerpáva z týchto rybníkov a na slnku sa suší. Veľká časť lítia používaného na batérie elektrických áut pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne v pohorí Andy, ktoré prechádzajú Čile, Argentínou a Bolíviou. Existujú aj ložiská v Číne a USA, ktoré sa ťažia zo skál.

Materiál lítia sa vyrába z uhličitanu láteného a potom sa spracúva v batériovej továrni. Výrobný závod montuje batérie a batérie sa potom umiestnia do elektrického vozidla, ktoré má nulové emisie. Elektrické autá ani nepotrebujú koncovky výfuku, pretože z batérií nevychová nič iné ako elektrina.

Recyklácia batérií

Batérie, ktoré sa v súčasnosti používajú v elektrických vozidlách, trvá viac ako 10 rokov. Ak však batériu príliš predražíte alebo vybijete, alebo žijete v teplejšom podnebí, mohlo by to prispieť k degradácii batérie a kratšej životnosti. Našťastie ich potom môžete znova oddeliť, recyklovať a opätovne použiť. Viac ako 80 percent komponentov použitých na výrobu týchto batérií je recyklovateľných. Spoločnosti ako Tesla odbú ubúda staré lítium-iónové batérie používané vo svojich autách a recyklujú chladiacu kvapalinu, drôty a elektroniku vo svojich batériách. Čoskoro sa vďaka rastu odvetvia elektrických áut vyklíčia zariadenia na recykláciu lítium-iónových batérií, aby sa batériám pozdobí život.

V roku 2016 sa spoločnosť Panasonic Corporation spojila so spoločnosťou Tesla s cieľom masovo vyrábať pokročilé lítiové batérie pre elektromobily. Spoločnosť Panasonic nedávno oznámila spoločný podnik s Toyotou, keďže dopyt po elektrických autách naďalej rastie. Medzinárodná energetická agentúra predpovedá, že do roku 2030 sa na celom svete bude používať 125 miliónov elektromobilov a potenciálne zdvojnásobí tento počet, ak vlády zintenzívnia tempo legislatívnych zmien.

Budúcnosť elektrických vozidiel

V minulom roku sa na celom svete predalo 2,1 milióna nových elektrických vozidiel. Čína je najväčším trhom s elektrickými autami na svete a predstavuje polovicu tohto predaja. Usa prišli na druhé miesto s 361 000 zakúpenými novými elektrickými autami, z ktorých takmer polovica bola model Tesla 3. Pokiaľ ide o podiel na trhu, Nórsko je na čakaní, pričom 49 % predaných nových automobilov je hybridných alebo elektrických.

Tlak na zelenú sa zvyšuje, keďže v Európe hrozia zákazy predaja nových automobilov na fosílne palivá. Nemecko zastaví predaj všetkých nových benzínových a naftových automobilov od roku 2030, Škótsko od roku 2032 a Francúzsko a Spojené kráľovstvo od roku 2040.

Budúcnosť je očividne elektrická!

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *