Najrýchlejší elektromobil

Najrýchlejší elektromobil
Porsche Taycan Turbo S Road Test

V chladný novembrový deň v Medforde v Oregone mali redaktori GreenCars možnosť riadiť nové All-Electric Porsche Taycan Turbo S. Táto skúsenosť zmenila život, ako ho poznáme. Vyzeralo to tak nevinne sedieť na parkovisku. Len biele Porsche, ktoré niekto natiahol ako cesto na pizzu, aby zahŕňalo štyri dvere a dostatok zadného sedadla. Rodinné Porsche. V kufri je veľkorysý priestor a zadné sedadlá sa dokonca sklopia, aby ste získali viac úložného priestoru. Ale toto auto ponúka oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Stvorený pre rýchlosť a luxus

Taycan je v súčasnosti najrýchlejší elektromobil na svete. Možno by sme mali povedať, že je to “najrýchlejší” elektrický automobil, pretože hovoríme o nule až 60 mph krát alebo valcovaní 50 až 100 mph krát. V oboch prípadoch, ak vstúpite na akcelerátor (najmä v športovom režime), auto sa spustí s bezprostrednosťou praskania krku. Ako rýchlo? Ako rýchlo? Nula až 60 mph sa stane za úžasných 2,4 sekundy. Podobne, 50 až 100 mph sa deje v žmurknutí oka a auto má maximálnu rýchlosť 162 mph. To je neuveriteľne rýchle. Možno sa vodiči budú posádzať do kancelárií chiropraktika pre výstuže na krku s odznakom Porsche.

To znamená, že máte úplnú kontrolu nad Taycanom a bude to tak jemné ako objatie matky po meste, ak chcete. Vezme vás do nákupného centra ako obyčajné auto. Ale môžu vám bohovia konskej sily pomôcť, ak odstúpite na pedál tejto vznešenej šelmy. Vzdorovali sme vám, aby ste si pri jazde s autom udržali nohu pripravenú a rozumnú. To nie je možné. V skutočnosti je rýchla a tichá raketa tak dobre navrhnutá, tak pohodlná, že si myslíte, že cestujete len pri 35 mph, keď vás pohľad na ergonomicky dokonalú elektronickú pomlčku informuje, že sa kĺžete po 60 mph. Ako to môže byť? Pretože toto auto je majstrovským dielom inžinierstva a dizajnu.

Backroads, kde staré pickupy cestujú 45 mph rýchlostný limit sa zdajú úplne smiešne. “Ako môže táto osoba jazdiť tak pomaly,” hovoríš! Potom si uvedomíte, že idú správnou rýchlosťou, keď ti Taycan šepká do ucha, “Poďme!” Aj keď nebudete premenený na rýchlostného démona rovnakým spôsobom, ako by vás dodge Hellcat mohol zviesť. Nie, toto Porsche vás láka do vysokorýchlostného prenasledovania s jemnou sirénovou piesňou zabudnutého boha konečnej rýchlosti. “Môžete to urobiť,” je to coos… a s Taycanan môžete.

V skutočnosti to môže byť najväčší neúspech pre toto nádherné Porsche. Robí to úplne všetko dobre. Má dosah takmer 200 míľ na jedno nabitie. Je hrdo bujný a ponúka pohodlie, ktoré sa nedá porovnať. Na zadnom sedadle je dokonca priestor pre šesť a pol metra vysokého cestujúceho, aby sedel bez nebezpečenstva, že sa jeho hlava dotkne tónovaného skleneného strechy (čo je nádherné). Brzdy sú vec zázraku. Pravdepodobne ste nikdy v živote nevideli väčšie rotory a strmená. Ale musia byť, pretože toto auto sa podarí ťahať vás späť na nulu rovnako rýchlo, ako to spustí vás do warpovej rýchlosti. A v zákrutách je táto vec na koľajniciach. Pneumatiky Continental Pro Contact objímajú 21-palcové kolesá Mission E Design s tichým odhodlaním, ale nikdy nedávajú ani o palca.

Vznešené športové auto

Uvedomujeme si, že je to recenzia a pravdepodobne by sme mali povedať niečo negatívne o aute. Dobre, a čo toto? Fascia na spodnej časti zadného nárazníka je plastová. Niektorí sa tiež môžu pohýbiť na “falošnom” burble a hromovom revu, ktorý auto vyžaruje zo svojich vynikajúcich interiérových reproduktorov. Ale zvuk je dôležitou súčasťou pocitu, že sa po diaľnici vystrelíte. Skôr sa nám to páči. Okrem toho môžete zmeniť zvuk, ak chcete, alebo ho dokonca vypnúť. Spomenuli sme, že stereo ponúka okamžitý výlet do orchestrálnej jamy? Zvukový systém je vznešený.

Ovládanie dotykovej obrazovky v kokpite nemôže byť jednoduchšie alebo užívateľsky prívetivejšie. Keď sa dotknete tlačidla “Park”, núdzová brzda sa zasunie. Keď stlačíte páčku “Reverse”, zadný fotoaparát sa zasunie a na ďalšej obrazovke sa zobrazí šikovný pohľad na vozidlo zhora. Ako to robia? Zatlačte tú istú páčku nadol a ste v pohone. A šoférovať, drahí priatelia, je všetko, čo budeš chcieť urobiť, keď vyskúšaš tento Taycan. Toto je elektrické športové auto vhodné pre rodiny, ktoré by si zamiloval aj Jeremy Clarkson.

Zatiaľ čo základný model Taycan sa vznáša v rozsahu $150,000, tento Turbo S, ako bol testovaný, bol bližšie k $200,000. A to je dobre. Pretože ak by toto auto bolo okolo $100,000, mohli by sme byť všetci v pokušení predať naše domy a deti, aby sme ho mohli vlastniť. Je to tak dobré.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *