Honda Clarity – Vozidlo s nulovými emisiami Ultimate

Zo všetkých elektrických vozidiel, ktoré sú v súčasnosti na trhu, len jeden z nich rozlišuje, že je to elektromobil s elektrickým pohonom, plug-in hybrid a vodíkový elektromobil s palivovými článkami. To vozidlo je Honda Clarity. Môžete ho nazvať konečným ZEV, pretože v jednom alebo druhom čase vo svojej histórii bola Clarity všetky tri tieto technologické zázraky.

Clarity História

Honda 2006 FCX vodíkový koncepčný automobil sa stal FCX Clarity vo svojej výrobnej forme v roku 2008, keď bol predstavený v Japonsku. Krátko nato bolo vozidlo s nulovými emisiami ponúknuté na prenájom v Európe a južnej Kalifornii. Na rozdiel od batériových elektrických vozidiel nebolo potrebné zariadenie FCX Clarity zapojiť, aby sa dobíjali elektrické batérie, a jeho palivový článok by sa mohol za päť minút natankovať vodíkom. Bol to prvý FCEV, ktorý bol ponúknutý verejnosti.

Rovnako ako väčšina elektrických vozidiel, aj vozidlo malo rekuperačné brzdenie a samostatnú batériu na uloženie regeneračnej energie. Jeho elektromotor s výkonom 134 koní ponúkol krútiaci moment 189 libier a dojazd 240 míľ. So zameraním na to, že je skutočne zelené auto, dokonca aj čalúnenie bolo vyrobené z rastlinnej bio-tkaniny. Z dôvodu nedostatku vodíkových čerpacích staníc bol FCX dostupný len vo veľmi obmedzenom počte. Od roku 2008 do roku 2015, keď sa Honda rozhodla postupne vyranáť FCX Clarity, bolo v Kalifornii prenajatých len 48 áut. Honda oznámila, že plánuje nahradiť FCX Clarity automobilom s vodíkovými palivovými článkami s vyšším objemom.

Zmeny!

Nová Clarity, ktorú Honda sľúbila, sa nazýva Clarity Fuel Cell. Debutoval v roku 2016 a je k dispozícii v Amerike od 12 schválených predajcov Honda v južnej Kalifornii, San Franciscu a Sacramente. Jeho dojazd sa zlepšil na 666 míľ a ZEV sa môže pochváliť hodnotením EPA 107 míľ na galón ekvivalentu benzínu (MPGe).

Ale to nie je všetko, čo Honda mala v rukávoch. V apríli 2016 automobilka predstavila aj svoje varianty Clarity Electric a Clarity Plug-in Hybrid. Clarity Electric bol k dispozícii v Kalifornii a Oregone a bol schopný nabíjania úrovne 1 a úrovne 2, ako aj rýchleho nabíjania DC. Honda zastavila výrobu úplne elektrického vozidla koncom roka 2019, ale naďalej predáva svoj Plug-In Hybrid do všetkých 50 štátov.

Verzia CLARITY pre PHEV na rok 2021 je k dispozícii s MSRP vo výške 33 400 USD a má nárok na celý federálny daňový úver vo výške 7 500 USD na elektromobily, ako aj na iné štátne a miestne stimuly. Clarity PHEV má all-electric dojazd 77 míľ a celkový plynový/elektrický dojazd 340 míľ. Nabíjanie akumulátora úrovne 1 trvá 13 hodín, kým sa nabíjanie úrovne 2 uskutoční za 2,5 hodiny. EPA hodnotí plug-in na 42 mpg dohromady.

Palivový článok Clarity v roku 2021 si môžete prenajať v Kalifornii a Honda má kredit až do výšky vodíka v hodnote 15 000 USD. Palivový článok vás zaberie 360 míľ, kým Clarity začne plynať pre viac H2. MSRP začína na $58,490.

Obe verzie clarity obsahujú 8-palcovú dotykovú obrazovku infotainmentu, ktorá vám poskytuje možnosti Apple CarPlay a Android Auto. Sada asistenčných funkcií vodiča Honda Sensing zahŕňa automatické núdzové brzdenie, výstrahu pred vychýlením jazdného pruhu a asistent udržiavania v jazdnom pruhu, ako aj štandardný adaptívny tempomat.

Elektrické vozidlá s nulovými emisiami

Keď hovoríme o spektre sériovo vyrábaných elektrických vozidiel s nulovými emisiami (ZEV), ktoré dnes zapĺbajú krajinu alternatívneho paliva, existujú plug-in hybridy (PHEV), batériové elektrické vozidlá (BEV) a elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami (FCEV). Standard Hybrids sú automobily, ktoré používajú benzínové motory aj elektromotory na lokomotívu. V skutočnosti to nie sú vozidlá s nulovými emisiami, pretože stále vytvárajú emisie oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k škodlivým skleníkovým plynom.

Plug-in hybridy, na druhej strane, môže riadiť určitý počet míľ (medzi 28 a 60 míľ v závislosti od auta) na elektrickú energiu pred prechodom na benzín. Batériové elektrické autá vôbec nepoužívajú plyn a vo všeobecnosti majú dosah 200 až 300 míľ medzi nabíjaním, zatiaľ čo vozidlá s vodíkovými palivovými článkami používajú stlačený vodík, ktorý sa na pohon svojich elektromotorov premení na elektrickú energiu.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *