Európa zvažuje predčasné ukončenie plug-in hybridnej éry: Sú PHEV už zastarané?

Európa zvažuje predčasné ukončenie plug-in hybridnej éry: Sú PHEV už zastarané

Niektoré automobilky sa snažia používať plug-in hybridy ako most k elektrickým autám, ale prísnejšie európske predpisy by to podľa správy agentúry Reuters mohli ukončiť skôr, ako sa očakávalo.

Návrhy nariadení by zabránili automobilkám označovať plug-in hybridy za “udržateľné investície” po roku 2025, čo by mohlo odradiť investorov, zatiaľ čo prísnejšie emisné pravidlá by podľa správy mohli prinútiť automobilky k prechodu na úplne elektrické autá skôr.

Stojí za zmienku, že zmeny v načasovaní sa zdajú byť len niekoľko rokov. Generálni riaditelia bentley a Volvo agentúre Reuters povedali, že európski regulátori postupujú k postupnému vyraďovacej fáze plug-in hybridov príliš rýchlo, ale tiež poznamenali, že ich cieľom je, aby boli rady ich značiek do roku 2030 elektrické.

Plug-in hybridy sa spočiatku zdali ako rozumný kompromis pred vybudovaním významnej verejnej infraštruktúry, keď mnohí vodiči neboli oboznámení s elektromobilmi a boli náchylnejší na úzkosť z dosahu. Ale teraz majú mnohé európske krajiny veľké siete nabíjacích staníc a výskumy naznačujú, že plug-in hybridy nemusia byť také zelené, ako sa pôvodne predpokladalo.

Niektoré testy v reálnom svete naznačili, že znečisťujú oveľa viac, ako sa tvrdilo, možno viac ako ne-hybridy v niektorých prípadoch, keď nie sú pravidelne nabíjané alebo keď sa používajú režimy obnovenia nabíjania. A niektoré plug-in hybridy – najmä od luxusných značiek – majú zahanbujúco krátke elektrické dojazdy.

To ani zďaleka nie je zámer Chevrolet Volt, ktorý pred desiatimi rokmi zaviedol plug-in hybridy ako životaschopnú možnosť a rýchlejšiu cestu k väčšiemu elektromobilu.

Avšak tým, že plug-in hybridy dali majiteľom možnosť jazdiť bez nabíjania, nikdy neponúkli ako definitívny environmentálny prínos ako elektrické autá. Dokonca aj General Motors postupne vyrašuje Volt v prospech Chevy Bolt EV a ďalších plánovaných all-electric modelov.

To, či zahrnúť plug-in hybridy do stratégie znižovania emisií, je skôr otázkou očakávaného správania spotrebiteľov ako celkového vplyvu na životné prostredie. Štúdie naznačili strop pre rast EV v Európe, ktorý v minulom roku prekonal očakávania. Obava však je, že Európa sa pohybuje dvoma rýchlosťami v oblasti prijímania elektrických zariadení s rozsiahlym predajom plne elektrických vozidiel v bohatých krajinách a menším predajom v chudobnejších krajinách.

Čo vedie k otázke: Prevezmú Spojené štáty vedenie z Európy svojou vlastnou politikou v oblasti elektromobilov, pričom plug-in hybridy budú vnímať ako prechodnú technológiu? Alebo to nechá na automobilky?

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *