Detaily o tom ako fungujú motory elektrických áut

Detaily o tom, ako fungujú motory elektrických áut

Začína to batériou v aute, ktorá je pripojená k motoru. Elektrická energia sa dodáva do statora prostredníctvom batérie vozidla. Nižšie sú uvedené stručné podrobnosti o tom, ako fungujú elektrické autá

Výkonová elektronika a pomocné systémy

Porozprávajme sa o ďalšom dôležitom komponente vo vnútri elektrických vozidiel – riadiacom systéme výkonovej elektroniky. Hlavnou funkciou regulátora energetickej elektroniky je riadiť tok elektrickej energie dodávanej trakčným akumulátorom do elektromotora. Regulátor to dosiahne riadením otáčok, pri ktorých sa motor otáča, alebo reguláciou krútiaceho momentu, ktorý motor produkuje.

Sekundárnou funkciou regulátora energetickej elektroniky je distribúcia elektrickej energie z trakčného akumulátora do pomocných systémov vozidla, ako sú systémy osvetlenia, vykurovania, vetrania a infotainmentu. Za napájanie týchto systémov je zodpovedná skôr samostatná pomocná batéria – identická s batériou, ktorá sa nachádza v benzínových vozidlách. Táto 12-voltová batéria je udržiavaná nabitá konvertorom DC/DC, ktorý prevádza vysokonapäťový jednosmerný prúd z trakčnej batérie na nízkonapäťový jednosmerný prúd potrebný na napájanie pomocných systémov. Preto technicky trakčný akumulátor napája aj všetky pomocné systémy.

Pokiaľ ide o pomocné systémy, systém tepelného manažéra vozidiel si zaslúži byť spomenutý. Jedným z najväčších určujúcich faktorov bezpečnej, dlhotrvajúcej a funkčnej PEV batérie je jej schopnosť efektívne udržiavať rovnomerné rozloženie teploty vo svojich článkoch. Keďže trakčné batérie sú navrhnuté tak, aby fungovali len medzi určitým teplotným rozsahom, prestanú fungovať, ak neexistuje žiadny tepelný systém na jeho monitorovanie.

Hlavnou funkciou systému tepelného manažéra je udržať trakčný akumulátor v tomto špecifickom teplotom rozsahu. Keď ev zrýchľuje, elektrická energia batérie sa vybíja a vo vnútri batérie sa generuje teplo. Keďže zrýchlenie je často primárnym spôsobom vybíjania batérie, bez správneho chladiaceho systému sa batéria rýchlo prehreje a povedie k poškodeniu.

Nepriame chladenie kvapalinou

Na trhu je k dispozícii niekoľko typov systémov tepelného manažéra, ale budeme diskutovať len o nepriamych chladiacich systémoch kvapalín, pretože sú vynikajúcou voľbou. Väčšina moderných PEV sú vyrábané s nepriamymi chladiacimi systémami kvapaliny z niekoľkých dôvodov:

  • Sú to vysoko účinné systémy
  • Môžu ukladať veľké množstvo tepelnej energie
  • V súčasnosti sú najhut kompaktnejším a najľahším riešením

Ako už názov napovedá, kvapalinová chladiaca kvapalina v tomto type systému nemá priamy kontakt s batériou vozidla. Namiesto toho cirkuluje cez sériu kovových rúrok, ktoré obklopujú batériu alebo sú vložené medzi články batérie, aby sa teplo prenášalo preč. Táto metóda umožňuje chladiacemu systému spotrebovať malé množstvo energie z batérie, aby ju udržal pri funkčnej teplote. Inými slovami, viac energie batérie možno venovať napájaniu motora a maximalizácii výkonu hnacej sústavy, pričom je neprerušená hmotnosťou systému.

Porucha motorov elektrických vozidiel

Predtým, ako pochopíme, ako funguje trojfázový indukčný motor, musíme ho rozložiť na jeho dve hlavné časti: stator, ktorý je stacionárnou časťou motora, a rotor, ktorý je pohyblivou časťou motora.

Statora

Stator sa skladá z troch častí: stator jadro, vedenie drôtu a rámu. Statorové jadro je postavené stohovaním tenkých laminovaných krúžkov a ich vytvorením do dutého valca. Tento valec má otvory v dutom interiéri, ktoré umožňujú vodivý drôt (zvyčajne vyrobený z medi) obtekať a tvarovať cievky. Pre trojfázový indukčný motor existuje pre každú z troch fáz iný typ drôtu, ktorý tvorí vlastnú individuálnu cievku. Stator jadro a cievky sa nachádzajú v ráme, čo je jednoducho exteriér celého motora.

Rotor

Rotor sa tiež skladá z troch častí: jadro rotora, vodivé tyče a dva koncové krúžky. Jadro rotora je postavené stohovaním tenkých laminovaných diskov a ich formovaním do pevného valca, ktorý má to, čo sa zdá byť tyčou prechádzajúcu stredom. Na vonkajšej strane jadra rotora sú podobne tvarované otvory k jadru statora, ale tie bežia diagonálne cez valec namiesto rovnobežky s tyčou v strede. Zarovnanie vonkajších slotov tohto rotora je známe ako rotor veveričky, ktorý je obľúbenou voľbou dizajnu medzi mnohými priemyselnými odvetviami.

Pozdĺž týchto diagonálnych línií jadra rotora sú vložené vodivé tyče a koncové krúžky sú umiestnené na oboch stranách jadra, aby sa tyče uzamkli na mieste. Rotor sa potom zasunie do dutého statorového jadra a dva koncové zvončeky sú umiestnené na oboch stranách stredovej tyče jadra rotora. Teraz, keď máme pevné znalosti o komponentoch vo vnútri indukčného motora, pozrime sa, ako funguje vo vnútri rámu EV.

Alternátor
Predstavme ďalšiu novú súčasť nazývanú alternátor. Pokiaľ ide o tradičné komponenty plynových vozidiel, alternátory sú zodpovedné za nabíjanie 12-voltovej batérie, keď je motor v. To je dôvod, prečo sa odporúča, aby ste po skoku na chvíľu jazdili s autom – batéria sa musí znova nabiť, aby fungovala znova.

V BEVs však indukčný motor funguje aj ako alternátor, keď uvoľníte nohu z akceleračného pedála. Počas tejto doby sa magnetické pole prestane otáčať a rotor zostane otáčať, až kým sa nakoniec nezastaví. Preto rekuperačné brzdenie dobijú batériu vždy, keď je rotačná rýchlosť rotátora vyššia ako rýchlosť otáčania magnetického poľa.

Spojiť to všetko dohromady
Najprv začneme s trakčným akumulátorom, ktorý je pripojený k motoru. Ako už bolo spomenuté, všetok výkon vozidla je odvodený od batérie. Elektrická energia z batérie je dodávaná do motora cez stator. Tri medené cievky v stator jadre sú usporiadané 120 stupňov od seba a pôsobia ako magnety. Myslite na tieto cievky usporiadané vo formácii “Y”. Keďže elektrická energia sa dodáva do motora, cievky produkujú rotujúce magnetické pole, ktoré indukuje prúd cez spojovacie tyče rotora veveričky- klietky, čo spôsobuje točenie rotora.

Tento rotujúci rotor vytvára mechanickú energiu potrebnú na otočenie kolies vozidla. Teraz poďme všetko dohromady: keď stlačíte nohu na akceleračný pedál, trakčný akumulátor poháňa motor elektrickou energiou, ktorá produkuje rotujúce magnetické pole v statore, ktorý otáča rotor indukciou, ktorá produkuje mechanickú energiu potrebnú na otáčanie pneumatík.

Mám si kúpiť ojazdenú elektrickú aute?

Kúpa ojazdeného elektrického auta je skvelou voľbou z mnohých dôvodov, ale podobne ako nové bevs, musíte zvážiť vozidlo, ktoré vyhovuje vášmu rozpočtu a životnému štýlu. Tu je niekoľko kľúčových výhod a tipov, ktoré vám pomôžu s vaším rozhodnutím.

Batérie
Použité bev môžu mať potenciálne podobné nové batérie. Keďže degradácia rozsahu môže byť bežným problémom s použitými bev, vždy skontrolujte stav batérie. Najlepší spôsob, ako zistiť, či je batéria v dobrom stave, je prejsť na renomovaného mechanika EV a požiadať ho, aby schytal palubnú diagnostiku. Majte na pamäti, že lítium-iónové akumulátory v bev sú vyrobené tak, aby trvali najmenej 10 rokov.

Priemerný elektromobil môže po dvoch rokoch jazdy stratiť 2 % svojho dojazdu. To isté auto môže stratiť len 5% svojho dojazdu v dôsledku degradácie batérie po piatich rokoch prevádzky. Navyše, záruka na batériu do elektrického auta je vo všeobecnosti 8 rokov alebo 100 000 míľ. Existuje veľká šanca, že váš použitý BEV bude mať stále záruku z výroby.

Vždy sa uistite, že dojazd na elektrickom aute, ktorý zvažujete, stačí na splnenie vašich denných dopravných potrieb. To by nemal byť problém, pretože väčšina elektrických vozidiel má dnes dojazd aspoň 200 míľ na nabitie.

Záruky

Ako už bolo uvedené, použité bev majú dobrú šancu, že budú stále kryté zárukou na továreň. Vždy sa pýtajte na záruku vozidla! Niektoré automobilky poskytujú záruky, ktoré by mohli potenciálne ochrániť vozidlo pred degradáciou batérie. V závislosti od predajcu a automobilky môže byť vozidlo vybavené aj predĺženou zárukou z výroby, ktorá funguje rovnako ako originál.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *