Definitívny Sprievodca Elektrickými Autami

Definitívny Sprievodca Elektrickými Autami

Ak hľadáte komplexného sprievodcu všetkými vecami elektrických áut, potom ste na správnom mieste.

Čo je Elektrické Auto?

Elektrické autá sú tu v skutočnosti dlhšie ako autá poháňané benzínom. Prvým elektrickým vozidlom bol motorizovaný vozeň vytvorený škótskym vynálezcom Robertom Andersonom začiatkom 30. Nanešťastie sa batéria nemohla nabiť, takže to bola trochu novinka. Nabíjateľné batérie sa objavili v roku 1859 a v roku 1884 muž menom Thomas Parker postavil prototyp elektrického vozidla. O niekoľko rokov neskôr v roku 1887 si William Morrison patentoval svoje elektrické auto v Des Moines v Iowe a elektrické preteky boli na.

Zatiaľ čo mnohé spoločnosti sa snažili o uvedenie elektromobilov na trh, Henry Ford vyhral bitku so svojím lacným modelom T a svet sa zbláznil do benzínového auta… doteraz.

Keď dnes ľudia hovoria o elektrických autách, s najväčšou pravdepodobnosťou odkazujú na batériové elektrické vozidlo (BEV). BeV sú len jednou z najrýchlejších vo vesmíre širších elektrických vozidiel (EV). To, čo odlišuje beV, je to, že bežia čisto na elektrinu. Nie je potrebný žiadny plyn! BeV sú schopné to urobiť skladovaním energie v nabíjateľných batériách a používaním elektromotorov (aspoň jedného, možno viac) na napájanie vozidla.

Existujú dva ďalšie typy elektrických vozidiel, ktoré sú tu v Severnej Amerike bežné: hybridné elektrické vozidlá (HEV) a plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV).

Hev sú benzínové vozidlá, ktorým pomáha zvýšenie nabíjateľnej batérie, ale nie sú zapojené do zdroja napájania na dobíjanie. Namiesto toho televízory HEV automaticky dobíjajú svoje batérie počas jazdy. PHEV, ako už názov napovedá, majú batérie, ktoré je možné zapojiť a nabiť. Plug-in hybrid môžete jazdiť po meste 28 až 60 míľ, v závislosti od modelu PHEV, predtým, ako sa naštartuje benzínový motor. Pre mnoho ľudí je to dostatočný rozsah na to, aby ste sa dostali do práce a späť a zvládli každodenné pochôdzky.

Akronymy na chvíľu odhliadnuc od toho, svet sa zoznáša s najobľúbenejšou úrodou elektrických vozidiel ako hybridy, plug-in hybridy a všetky elektrické autá.

Elektrické Vozidlá (EV) Cheat List
Typ Typu Vozidla BEV Hybridy
HEV PHEV
Meno Batériové Elektrické Vozidlo Hybridné Elektrické Vozidlo Plug-in Hybridné Elektrické Vozidlo
Typ Paliva Iba Batéria Plyn + Batéria Plyn + Batéria
Zdroj paliva Nabíjačka Plynové + Rekuperačné Brzdenie Nabíjačka + Plyn + Regeneratívne Brzdenie

Ako funguje elektrické auto?

Začnime tým, že to rozdáme na jednotlivé časti.

Batéria do elektrického auta

Batéria je fyzicky najväčšou súčasťou a pravdepodobne najdôležitejšou. “Trakčný akumulátor” ukladá všetku elektrickú energiu potrebnú pre vozidlo a napája jeho komponenty. Väčšina moderných EV batérií je vyrobená z lítia, pretože dokážu uložiť vysokú úroveň energie a zároveň zostať relatívne ľahké. Za predpokladu, že každý EV má rovnakú elektrickú účinnosť, bolo by spravodlivé povedať, že väčšia batéria znamená väčší elektrický dojazd. Keďže bežia len na elektrinu, bev majú tendenciu mať najväčšie batérie, nasledované PHEV a potom HEVs.

Motor elektrického auta

Pomocou elektrickej energie uloženej vo vnútri akumulátora elektromotor premieňa túto energiu na mechanickú energiu. Elektrická prevodovka vozidla potom prenáša mechanickú energiu z motora na pohon kolies. V závislosti od počtu a umiestnenia týchto motorov môže byť hnacie ústrojenstvo BEV buď pohonom predných kolies (FWD), pohonom zadných kolies (RWD) alebo pohonom všetkých kolies (AWD).

Elektromotor vo vnútri BEV je tiež zodpovedný za užitočný mechanizmus energetického zhodnocovania nazývaný “rekuperačné brzdenie”. K tomu dochádza, keď vodič zloži nohu z akceleračného pedála, čo spôsobí, že motor bude pôsobiť opačne a premieňa pohyb vozidla dopredu (“dojazd” v benzínových autách) na elektrickú energiu. Energia sa potom uloží do batérie a je pripravená na napájanie motora znova. Inými slovami, tento mechanizmus je schopný získať energiu, ktorá by inak bola zbytočná, a nasmerovať ju do batérie, aby ju vozidlo mohlo znova použiť, keď vodič nabudúce bude potrebuje energiu.

Nabíjaný port a palubná nabíjačka

V bev aj PHEV sa batéria nabíja pomocou externého zdroja napájania. Na dobíjanie sa do nabíjacieho portu vozidla vloží nabíjacia zástrčka. Nabíjaciu zástrčku berte ako EV ekvivalentnú palivovej tryske na čerpacej stanici. Podobne je nabíjacou portou EV ekvivalentný plynovej pätici – kde je palivová dýza vložená počas tankovania.

Práca v tandeme s nabíjaným portom je palubná nabíjačka. Berte to ako počítačový systém zodpovedný za konverziu elektrického prúdu nabíjacej zástrčky na prijateľnú úroveň napájania na nabíjanie batérie. Či už je to AC (Striedavý prúd) – ako napríklad druh napájania v našich domácich zásuvkách – alebo DC (Jednosmerný prúd) – ako ten, ktorý je k dispozícii na verejných rýchlonabíjacích staniciach – palubná nabíjačka premýšľa a konvertuje, aby vodič nemusí. Tým sa zabezpečí, že batéria nebude náhodne nepoškodená použitím nesprávneho typu nabíjačky.

Klady a zápory vlastniť elektrické auto

V záujme jednoduchosti si predstavme elektrickú energiu ako palivo, nabíjateľnú batériu ako palivovú nádrž a elektromotor ako spaľovací motor (ICE) – typ motora v tradičnom benzíne.

Náklady na údržbu

Jedným z najväčších bonusov pri kúpe BEV nad vozidlom poháňaným plynom sú výrazne nižšie náklady na údržbu. Elektromotory majú menej pohyblivých častí ako plynové motory, vďaka čomu sa jednoducho udržiavajú a pravdepodobne budú trvať dlhšie. Funkcia rekuperačného brzdenia motora prirodzene pomáha spomaliť vozidlo, keď nezrýchľuje, takže brzdový systém v BEVs netrpí toľko opotrebenia. Dokonca aj tradičné náhradné diely a naplniteľné časti, ako je olej, zapaľovacie sviečky a filtre, ktoré sú pre plynové vozidlá kľúčovými prvkami, sú pre BEVs irelevantné. Zamyslite sa nad tým, koľko ciest k mechanikovi by ste sa mohli vyhnúť a koľko peňazí by ste mohli ušetriť v priebehu času jednoducho jazdou na elektrickým prúde!

Náklady na palivo

BeV majú tiež lacnejšie náklady na pohonné hmoty. Väčšina poskytovateľov verejných služieb ponúka sadzby za elektrinu v domácnostiach, ktoré stoja len niekoľko centov za hodinu, pričom niektorí dokonca ponúkajú špeciálne nižšie sadzby za EV, ako sú sadzby mimo špičky alebo sadzby za čas používania, aby ešte viac znížili náklady na palivo. Cena elektrickej energie je oveľa stabilnejšia v porovnaní s plynom alebo naftou – za posledných 20 rokov prakticky žiadne veľké výkyvy. Ak ste niekto, kto jazdí takmer denne, nahromadené úspory nákladov na palivo z prechodu na BEV môžu mať obrovský vplyv na rozpočet vašej domácnosti.

Preskúmajte náš nový katalóg vozidiel a porovnajte elektrické vozidlá s podobnými plynovými vozidlami, aby ste lepšie pochopili, koľko môžete ušetriť jazdou na elektrický pohon. Jednoducho kliknite na auto, ktoré sa vám páči, prejdite na stránku nadol a kliknutím na “Náklady na vlastníctvo” sa dozviete viac.

Efektívnosť vozidla

BEVs sú v priemere viac ako dvakrát účinnejšie ako plynové vozidlá. Zatiaľ čo plynové vozidlá sú schopné premeniť len asi 12 – 30% energie uloženej v benzíne na hnací výkon, BEVs sú schopné previesť viac ako 77% elektrickej energie zo siete na pohon kolies. Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) používa štatistiku na porovnanie účinnosti EV nazývanej míle na galónový ekvivalent (MPGe), ktorá je definovaná ako počet míľ, ktoré môže vozidlo najašiť vzhľadom na ekvivalentné množstvo energie, ktoré by sa nachádzalo v jednom galóne benzínu. Od roku 2020 bol priemerný MPG tradičného plynového vozidla približne 25,7, zatiaľ čo priemerná porovnateľná MPGe bev bola 100 alebo vyššia, čo z nich robí približne štyrikrát vyššiu účinnosť ako plynové vozidlá.

Hluku

Málo známou skutočnosťou o elektrických autách je, že vytvárajú menej hluku ako plynové vozidlá. Množstvo hluku emitovaného z elektromotora je výrazne tichšie ako spaľovací motor a jeho výfukový systém. V skutočnosti sa dokonca objavili obavy bezpečnostných aktivistov, že elektromobily sú príliš tiché. V septembri 2020 americkí regulátori požadovali, aby vozidlá HEV, PHEV a BEVs produkovali svoje vlastné zvuky pri jazde rýchlosťou až 30 km/h. Tento zákon má pomôcť chodcom, ktorí by mohli byť slepí, čiastočne zrakovo zrakoví alebo inak rozptýlení, aby ich počuli, keď sa blížia. Ako sa EVs stáva bežnejším, znečistenie hlukom spôsobené dopravou pravdepodobne zmizne.

Nevýhody vlastniť elektrické auto

Napriek týmto nadradenostiam však žiadne vozidlo nie je dokonalé a bev čelia vlastnému podielu problémov. Rovnako ako mnoho iných elektronických zariadení, najväčšou nevýhodou BEV je, že nakoniec bude vyžadovať výmenu batérie.

Na vyriešenie tohto problému federálne predpisy nariadili, aby automobilky pokryli batériu svojich bev so zárukou najmenej osem rokov / 100,000 míľ, podľa toho, čo nastane neskôr. Niektoré automobilky dokonca berú tento mandát o krok ďalej a pokrývajú degradáciu batérie. Napríklad, ak je vaše plne nabité BEV hodnotené tak, aby poskytovalo 100 míľ dojazdu a dostávate len asi 70 míľ na jedno nabitie v časovom rámci záruky, môžete mať nárok na bezplatnú výmenu. Ak však záruka vyprší, výdavky na výmenu batérie by mohli stáť viac ako $5000.

Hardvér pre batérie EV je každým rokom lacnejší, takže výmena bude pravdepodobne v budúcnosti lacnejšia. Každá spoločnosť BEV prichádza s vlastnými výnimkami, preto si vždy prečítajte jemnú tlač záruky alebo sa opýtajte miestneho spolupracovníka, či máte otázky týkajúce sa určitého vozidla. Ako pridávame údaje vďaka jazde v reálnom svete, elektrické vozidlá sa ukazujú byť ešte bezúdržbnejšie, než sa na prvý pohľad predpokladalo. Teraz sa predpokladá, že EV akumulátory môžu ľahko vy trvať 200,000 míľ alebo viac. Je pravdepodobné, že svoj elektromobil predáte dlho predtým, ako sa budete musieť obávať výmeny batérie.

Ale čo počiatočné náklady?

Všetka pridaná technológia v elektrických autách má cenu. Skutočnosť je taká, že BEV má vo všeobecnosti vyššie maloobchodné ceny navrhované výrobcom alebo MSRP ako väčšina benzínových vozidiel. Je to spôsobené najmä vysokými nákladmi na batériu. Vzhľadom na všetky environmentálne a spoločenské prínosy, ktoré spoločnosť BEV má, však federálna vláda poskytla ďalšie riešenie, ktoré má pomôcť stimulovať prijatie elektromobilov poskytnutím finančných stimulov, ktoré znižujú ich celkové náklady.

Oprávnení spotrebitelia EV môžu získať zľavy, daňové úvery, oslobodenia alebo výhody z jazdy, ak sa rozhodnú kúpiť alebo prenajať ev. Tieto stimuly sú ponúkané na všetkých úrovniach vlády (federálnej, štátnej, miestnej) a dokonca aj určitými spoločnosťami alebo agentúrami, ako sú spoločnosti poskytujúce verejnoprospešné služby a oblasti riadenia kvality ovzdušia.

Výrobcovia elektrických áut

Vplyv Tesly

Budúcnosť pôvodných automobiliek bola v posledných desaťročiach spochybnená určitou spoločnosťou. Samozrejme, hovoríme o Tesle, spoločnosti, ktorá samostatne narušila automobilový priemysel, odkedy viedla obvinenie (pun určené) na komercializáciu BEV. Vozidlá Tesly sa nachádzajú v krajinách po celom svete a spoločnosť dokonca ovplyvnila niekoľko začínajúcich automobiliek pri vytváraní vlastného EV.

Niekoľko príkladov v USA patrí Rivian, spoločnosť založená v Plymouthe v Michigane, ktorá v súčasnosti robí vlny v komunite EV s ich elektrickým pickupom; a Lucid, spoločnosť založená v Newarku v Kalifornii, ktorá sa špecializuje na luxusné elektrické autá.

Ale vplyv Tesly tu nekonne!

Staršie automobilky a budúce záväzky

Staršie automobilky, ktoré pociťujú tlak zo strany Tesly, rýchlo začali čoraz viac prechádzať produktovú zostavu na BEVs. Populárne modely ako BMW i3, Chevrolet Bolt EV, Nissan LEAF a Audi e-Tron si v rámci trhu s elektromobilmi vytvorili vlastné úspešné príbehy. Dokonca aj niektorí z relatívnych latecomerov teraz patria medzi najredávanejšie bev v Spojených štátoch. Automobilky ako Hyundai, Kia a Toyota sa stali veľmi aktívnymi v ev priestore tým, že do svojej zostavy uvádzali množstvo modelov PHEV.

V priebehu niekoľkých posledných rokov svet počul, ako tieto automobilky oznamujú svoj záväzok voči výrobe EV a ochotu investovať miliardy dolárov do nových udržateľných technológií. Napríklad:

  • V roku 2015 Audi oznámilo záväzok automobilky dosiahnuť do roku 2025 aspoň 25 % celkového predaja v USA od SPOLOČNOSTI EV. V súčasnosti je e-Tron jediným dostupným BEV Audi v USA, ale Audi e-Tron Sportback to chce v roku 2020 zmeniť.
  • V roku 2017 Nissan oznámil svoje nové partnerstvo s japonskou automobilkou Mitsubishi a francúzskou automobilkou Renault, aby postavil 12 nových modelov BEV a investoval 11.5 miliardy DOLÁROV do vývoju nových hnacích sústav.
  • V roku 2017 spoločnosť General Motors tiež oznámila, že do roku 2023 vysadí 20 úplne nových elektromobilov. Nezabudnite si ochudobneť nový crossover Chevrolet Bolt EV a Bolt EUV na rok 2021.
  • V roku 2018 Ford oznámil, že do výroby EV investuje 11 miliárd USD a do roku 2022 bude mať vo svojej zostave 40 elektromobilov. Ford je odhodlaný dodržať tento sľub tým, že nedávno predstavil svoje najnovšie plne elektrické SUV: Mustang Mach-E, ktoré je teraz v showroomoch. Neskôr v tomto roku ich sleduje pickup Ford F-150 Electric.
  • V roku 2020 Volkswagen pokračoval vo svojich plánoch ísť na elektrický pohon s ID.4 SUV. Nemecká automobilka dúfa, že do roku 2025 dodá 80 nových modelov EV (50 modelov BEV a 30 modelov PHEV).

Sú elektrické autá lepšie pre životné prostredie?

Pri hodnotení vplyvu elektrických vozidiel na životné prostredie je potrebné zvážiť tri aspekty: výfukové (priame) emisie, emisie z kolies do studne a zdroje elektrickej energie. Vplyv na znižovanie emisií z výfukového potrubia je jednoduchý: keďže elektromobilom chýba výfukový systém, produkujú nulové výfukové emisie. Ostatné druhy emisií sú trochu komplikovanejšie.

Emisie z kolesa do studne

Emisie z kolies do studne sú zastrešujúcim pojmom používaným na začlenenie všetkých emisií súvisiacich s výrobou, spracovaním, distribúciou a používaním elektrickej energie. Väčšina elektrických elektrární produkuje emisie a s každým krokom výrobného cyklu zdroja energie sú spojené ďalšie emisie. Elektrické autá emitujú každý rok v priemere 4 100 libier oxidu uhličitého (CO2), zatiaľ čo tradičné benzínové vozidlá emitujú každý rok v priemere 11 435 libier ekvivalentu CO2, čo je viac ako dvojnásobok emisií elektrických vozidiel.

Zdroje elektrickej energie

Množstvo emisií z kolies do studne, ktoré vyrába elektrický automobil, vo veľkej miere závisí od geografickej polohy a uprednostňovaného zdroja energie v tejto oblasti. Napríklad, ak nabíjate svoj elektromobil v Colorado, pravdepodobne budete mať vyššie emisie z kolies do studne ako niekto, kto nabíja svoje vozidlo v Massachusetts, pretože väčšina elektrickej energie v Colorado je poháňaná uhlím, kde Massachusetts uprednostňuje čistejší zemný plyn ako svoj primárny zdroj energie. Je ťažké povedať, ktorý štát je lepší, pretože väčšina oblastí v USA v súčasnosti používa zmes zdrojov na výrobu elektrickej energie.

Celkovo je najlepším spôsobom, ako maximalizovať environmentálne výhody elektrického vozidla a minimalizovať s ním spojené emisie z kolies do studne, získavanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie. Ak plánujete v budúcnosti kúpiť elektrické auto a chcete znížiť emisie z kolesa na studne, zvážte, či sa pýtate miestneho nástroja alebo agregácie výberu komunity (CCA) na akékoľvek špeciálne programy alebo ponuky, ktoré sú k dispozícii. Môžete tiež zvážiť inštaláciu solárnych panelov.

Globálny vplyv elektrických vozidiel

Keďže odvetvie dopravy je naďalej zodpovedné za významný zdroj znečistenia ovzdušia a emisií skleníkových plynov, štúdie ukazujú, že elektrické vozidlá môžu pomôcť v boji proti zmene klímy a prispieť k lepšej kvalite ovzdušia. Simulačné modely v skutočnosti ukázali, že rozsiahle prijatie elektrických áut by mohlo pomôcť v boji proti obmedzovania globálneho otepľovania aspoň o dva stupne Celzia, čo by splnilo cieľ Paris dohody z roku 2016. Deväť krajín vrátane USA v súčasnosti oznámilo svoj zámer obmedziť alebo zakázať používanie všetkých motorov s vnútorným spaľovaním a znížiť národné výfukové emisie na nulu v určitom určenom roku v budúcnosti. Keďže závislosť od fosílnych palív sa v priebehu rokov znižuje, emisie elektrických vozidiel by sa mohli do roku 2050 znížiť aspoň o 73 %, čím by sa takmer znížili celkové emisie bev na nulu.

Vplyv ťažby lítia na životné prostredie

Témou diskusie je aj vplyv ťažby lítia na životné prostredie. Viac ako polovica svetových rezerv sa nachádza v slanom náleve soľných bytov v oblasti známej ako lítiový trojuholník: masívny región v Južnej Amerike, ktorý sa rozprestiera naprieč krajinami Bolivia, Čhile a Argentina. V posledných rokoch sa ťažba v týchto oblastiach zintenzívnila v dôsledku zvýšeného celosvetového dopytu po lítiu, ktoré sa vo svojej minulosti používa v batériách mnohých elektronik, ako sú smartfóny, notebooky a zdravotnícke pomôcky. Očakáva sa, že ceny lítiových batérií budú v mnohých rozvinutých krajinách rásť, keďže sa vyskytne viac ťažby, aby sa uspokojil tento rastúci dopyt. Nadmerná ťažba však nie je bez jej následkov.

Ak chcete ťažiť lítium, otvory sa vyvŕtajú do soľných bytov a veľké množstvo vody sa pumpuje do otvorov, aby sa vytrhal soľný roztok a kvapalina bohatá na minerály sa vytlačila na povrch do veľkých soľných rybníkov. Slnko potom odparuje vodu v týchto rybníkoch a zanecháva minerály za sebou. Jedným z najväčších problémov tohto postupu je, že vyčerpáva miestne vodné zdroje a trvalo poškodzuje okolité ekosystémy. V Čile sa lúky a lagúny v blízkosti týchto soľných rybníkov v priebehu rokov zmenšili, čo miestnym poľnohospodárom a cestovateľským pastierom sťažuje zabezpečenie samých seba a kŕmenie hospodárskych zvierat. Transformácia oblasti tiež prispela k poklesu populácie plameniakov v dôsledku nedostatku dostupnej vody a trávy v miestnych ekosystémoch.

Záverečné myšlienky o vplyve na životné prostredie

Sú elektromobily lepšie pre životné prostredie ako benzínové vozidlá? Áno, ale ešte sa nestala 100 % udržateľným riešením. Spoločnosť BEV nepochybne smeruje správnou cestou k ekologickej doprave, ale otázky týkajúce sa pokračujúceho spoliehania sa na fosílne palivá a zvýšenej ťažby lítia sa musia najprv vyriešiť, aby sa táto technológia stalo skutočne udržateľnou. V konečnom dôsledku je našou povinnosťou ako spotrebiteľov prijať pozitívnu zmenu a robiť si občiansku povinnosť znížiť naše emisie z dopravy a zároveň praktizovať návyky šetrné k životnému prostrediu.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *