Audi e-tron prvý pohon 2019: Prekreslenie hraníc elektrického vozidla

Audi e-tron prvý pohon 2019: Prekreslenie hraníc elektrického vozidla

V Audi e-tron 2019 váš spolujazdec nemusí ani vedieť (alebo sa starať), že ste v plne elektrickom úžitkovom vozidle – a nie len v mimoriadne tichom benzínovom vozidle. A ako vodič môžete zabudnúť.

To sa dostane priamo k bodu Audi za e-tronom, ktorým je vyrobiť vozidlo, ktoré je Audi cez a cez, ale elektrické. E-tron nerobí žiadne predohrúdne, aby prilákal dav Tesly alebo fanúšikov EV; neexistuje žiadna potenciálne zaneprázdnená jazda s jedným pedálom, žiadne významné kňučanie motora a žiadne radikálne odlišné rozhranie.

Podobne dizajn e-tronu nevyniká od zvyšku radu Audi a z diaľky by sa mohol zaregistrovať ako trochu nízky Q7 alebo väčší člen rodiny Allroad.

Audi e-tron sa zmestí oveľa bližšie k luxusnému hlavnému prúdu ako Jaguar I-Pace alebo Tesla Model X. Jeho rázvor 115,1 palca je zhruba stredom medzi Audi Q5 a Q7; a je o deväť palcov dlhšia ako Jaguar I-Pace alebo o päť palcov kratšia ako Model X.

Aby Audi mohlo nájsť elektrické sladké miesto v niečom tak známom, muselo prekresliť niektoré z vlastných hraníc značky.

Vezmite si napríklad Spojené arabské emiráty, kde sme jazdili e-tron. Krajina sa nachádza na približne 8 percentách svetových (rozvinutých) zásob ropy; diaľnice sú široké; plynové SUV sú populárne; prepracované záhrady sa živia odsoľnovanou vodou závislou od energie; a aspoň na povrchu prevláda opulentná spotrebiteľská kultúra. Napriek tomu krajina tvrdo pracuje na znížení využívania svojich zásob ropy a plynu. Masdar City je centrom pre inovácie v oblasti čistých technológií, environmentálny výskum a zavádzanie čistej energie a plánom pre bývanie s nízkym dopadom.

Audi so všetkým bohatstvom svojich predajných ziskov a úspechov za posledné desaťročie vidí e-tron ako svoj vlastný plán do budúcnosti – oporu rastúceho segmentu trhu a produkt pre fanúšikov a rodiny Audi, ktorí chcú ísť na elektrický pohon.

Niektoré rôzne rozhodnutia

Ako sme zistili počas takmer 300-míľovej jazdy minulý týždeň, jedinečné rozhodnutia Audi pre e-tron viedli k vozidlu, ktoré jazdí inak ako akýkoľvek existujúci elektrický crossover.

Jedným z týchto rozhodnutí bolo použiť vlastné, interne navrhnuté asynchrónne (prúdom vzrušené) motory na rany. Audi tvrdí, že pri vysokej rýchlosti poskytuje zvýšenie efektívnosti a zároveň znižuje závislosť od materiálov vzácnych zemín; Výkonová elektronika Audi dokáže prekonať nevýhodu dizajnu v off-the-line výkone.

Rovnako ako ostatné elektrické úžitkové vozidlá, e-tron sa cíti záludný rýchly a rýchlejší ako jeho čas 0-60 mph 5,5 sekundy naznačuje svojou kombináciou pin-you-back, zlomkovo-sekundovej odozvy a bez drámy trakcie.

Opätovným kliknutím na radeč prepnite režim Sport, ktorý umožňuje “režim boost”, v ktorom výkon predného a zadného motora prechádza z obvyklého max 168 koní a 188 k na 181 koní a 221 k. V súčte je to celkový nárast o 13 percent na 402 k, zatiaľ čo krútiaci moment sa zvyšuje asi o 18 percent, až na 490 lb-ft (zo 414 inak).

Systém Audi Drive Select má tiež množstvo ďalších režimov: Auto, Comfort, Efficiency, Individual, Offroad a Allroad a vzduchové pružinové odpruženie mení výšku jazdy o 3,0 palca. Okrem ostatných jazdných režimov sa riadenie a jazda prepínajú medzi pohodlnými, vyváženými a dynamickými režimami.

Zistili sme, že e-tron je veľmi ľahko umiestniť do jazdných pruhov, ľahko manévrovať do parkovacích miest a dobre koordinovaný na horských cestách. Komfort jazdy je celkom dobrý a Audi ide nad rámec zdanlivo nespočetných opatrení, aby udržalo kabínu v tichosti – to všetko bez použitia aktívneho potlačenia hluku.

Brzdy určené pre jazdu s dvoma pedálmi

Brzdy sú tiež inšpirujúce. Namiesto hydraulického systému, ktorý je vždy zapojený a vyžaduje, aby sa rekuperačné brzdenie zmiešalo a vymiešala, e-tron používa vrstvený prístup. Akékoľvek brzdenie 0,3 g alebo menej vykonáva výlučne motor/generátory bez ohľadu na rýchlosť, zatiaľ čo množstvo, ktoré je spôsobené brzdovými doštičkami a elektrohydraulikickým systémom, ktorý v milisekundách tlačí kvapalinu do brzdových línií podľa vstupu pedála. “Figurínový” piest udržuje tlak pedálov upokojujúci a konzistentný.

Čiastočne a balík na spôsob, akým sú brzdy navrhnuté, Audi si e-tron nevymyslelo pre jazdu jedným pedálom. Výber manuálneho režimu rekuperácie z dotykovej obrazovky vám umožní použiť prepínače pádla na uzamknutie v jednom z troch režimov regen. Prvým je v podstate režim pobrežia, v ktorom (s menším napätím aplikovaným na motor) nie je žiadny dodatočný krútiaci moment odporu.

Najvyššia úroveň regenerácie pádla vám dáva približne 0,18 g, naladenú spôsobom, ktorý vás povzbudzuje k používaniu brzdového pedála. Predvolené nastavenie regenerácie je “Automatické”, ktoré zvažuje širokú škálu faktorov, ktoré zahŕňajú mapové údaje, ale nechali nás zmätených na niekoľkých miestach, napríklad keď sme chceli pobrežie cez kruhový objazd, ale rovnako ako sme rýchlo zametali do jeho kruhového toku, systém nás náhle (a nepríjemne) spomalil s väčším regenom bŕzd.

Audi sa tiež rozhodlo neponúkovať nečinný úchyl. A úradník nám povedal, že v relatívne neskorom rozhodnutí sa rozhodli, že nebudú zahŕňať prepínač na jeden zapnutý.

Parkovanie na dosah

EPA ešte nezverejnila hodnotenia dojazdu a Audi len hovorí, že očakáva, že číslo EPA pristane niekde pod (ale nie hlboko pod) ratingom WLTP 248 míľ.

Naša jazda sotva reprezentovala skutočné podmienky, ktoré väčšina amerických vodičov uvidí denne. Audi zahŕňalo výstup takmer na vrchol jednej z najvyšších hôr v SAE – asi 5 000 stôp – aby demonštrovalo veľmi produktívnu regeneráciu bŕzd e-tronu.

Na našom najúrovňovejšom úseku dňa, ktorý zahŕňal 119,2-míľovú kombináciu diaľnice jazdy až do 87 mph, s použitím klimatizácie liberálne v 90-stupňovom počasí a pokrývajúcim niekoľko míľ voľnej, piesočnatej jazdy, nám tripový počítač ukázal ako v priemere 31,4 kWh na 100 km, alebo len 1,98 míle za kwh.

Aj keď je to výrazne pod plánovaným rozsahom e-tronu, sme presvedčení, že viac “normálnych” prípadov použitia na chodníku pri nižších rýchlostiach plavby bude mať za následok dojazd v blízkosti toho, čo Audi očakáva.

Akumulátor s výkonom 95 kWh má 36 článkových modulov – 31 na “skateboarde” s plochou rovinou a ďalších päť v “poschodí”, ktoré sa zmestí pod zadné sedadlo. Každá z nich obsahuje 12 lítium-iónových vreckových článkov, ktoré dodáva LG Chem.

 

Pomocou proprietárnej logiky chladenia môže systém v prípade potreby pracovať až ako štyri izolované chladiace okruhy a má samostatný režim pre extrémne potreby, ktorý používa kompresor klimatizácie na chladenie batérie. Klimatizácia zahŕňa odporové vykurovanie a funkčnosť tepelného čerpadla, ktoré môžu prenášať až 3 kW tepelnej energie z elektrických komponentov, aby pomohli pri vykurovaní v kabíne.

Prvý až 150 kW

E-tron bude prvým vozidlom pre americký trh, ktoré môže plne využiť rýchle nabíjačky DC formátu 150 kW, ako sú tie, ktoré budú čoskoro inštalované na celoštátnej úrovni prostredníctvom Electrify America a ďalších sietí.

Na hardvéri s 150 kW môže e-tron prejsť z nuly na 80 percent len za 30 minút alebo na plné nabitie za približne 45 minút. Audi tvrdí, že bude jazdiť takmer 150 kW až do približne 70 percent a potom sa zníži.

Audi demonštrovalo nabíjanie s jednotkou s kW 150 kW a videli sme asi 137 kW pri 60 percentách – škrtení späť hardvérom, nie vozidlom, podľa predstaviteľov Audi kvôli teplej (90-stupňovej) okolitej teplote.

Audi očakáva, že majitelia e-tronov budú účtovať doma 95 percent času. Ale neplánujte nabíjať e-tron štandardnou 120-voltovou domácou sieťovou zásuvkou; Týmto spôsobom to bude trvať 90 hodín.

V USA bude Audi spolupracovať s Amazon Home Services (a jeho vopred preverenými elektrikármi) na inštalácii zásuvky NEMA 14-50 (240 voltov, 40 ampérov) na nabíjanie e-tronu doma za menej ako 9 hodín buď s priloženou mobilnou nabíjačkou, alebo s vyhradenou domácou nabíjačkou vybavenou wi-fi (aj na nákup cez Amazon).

Niekoľko druhov Amazonu

E-tron je tiež prvým Audi, ktoré podporuje funkciu Amazon Alexa zabudovanú do auta na počúvanie hudby, objednávania položiek alebo prístup k iným zariadeniam Amazon doma. Samotný e-tron nie je prístupný ako zariadenie s podporou Alexy.

Pomlčka modelu e-tron využíva virtuálny kokpit Audi (široký rekonfigurovateľný klaster s vysokým rozlíšením) a novú verziu infotainmentu MMI od Audi. S dvoma dotykovými displejmi s vysokým rozlíšením – 10,1 palca pre hornú a 8,6-palcovú pre spodnú – eliminuje mnoho fyzických tlačidiel a presúva funkcie klimatizácie úplne na spodnú obrazovku, ktorá sa pri výbere blipne hmatovým potvrdením.

Zistili sme, že spodná obrazovka (napríklad pri hľadaní recirkulátu v prachovom oblaku) je príliš ďaleko v zornom poli vodiča. Ostatné ponuky boli zjednodušené oproti predchádzajúcim verziám MMI a urobili viac smartphone.(90)

Naše testovacie vozidlo bolo vybavené optickými virtuálnymi (kamerovými) vonkajšími zrkadlami, futuristickou funkciou, ktorá sa nám naozaj páčila, ale nakoniec sa nám zdalo frustrujúce. Aj keď je nepravdepodobné, že čoskoro príde do USA, našli sme (prekvapujúcu) takmer nekompatibilitu s polarizovanými slnečnými okuliarmi na jasnom slnku, ťažké vnímanie hĺbky a neuspokojivú jasnosť v noci.

Každý kúsok luxusného vozidla

Interiér je plyšový a príjemný, s pocitom z osobného vozidla na ovládanie, ale s miestom úžitkovej jazdy. Zadné sedadlá v e-trone sú dospelé, s toľkým priestorom pre nohy a hlavou, že sedenie vzadu nebude kompromisom.

Predný kufor dokáže uložiť nabíjacie káble alebo možno pár malých príručných kufrov, zatiaľ čo zadný nákladný priestor je rovnako ako priestor benzínového SUV: 28,5 kubických stôp so zadným sedadlom hore a 57 kubických stôp s úplne zloženým dopredu.

Základná cena Premium Plus je 75 795 dolárov (vrátane cieľa 995 dolárov) a zahŕňa 20-palcové kolesá, kamerový systém s priestorovým pohľadom, vyhrievané a chladené predné sedadlá, kompatibilitu Apple CarPlay a Android Auto a 16-reproduktorový, 705-wattový zvuk Bang & Olufsen. Prestížne modely pridávajú head-up displej, obrysové sedadlá s veronikou kožou, zadné slnečníky, priblíženie napájacích dverí a balík kvality ovzdušia, aktívne ovládanie jazdného pruhu, asistent priesečníka a rozpoznávanie dopravných značiek. Oba ponúkajú balík cold weather (vrátane pokročilých klimatických podmienok).

E-tron by mal byť k dispozícii na jar budúceho roka a dostupnosť zostáva čo Audi ešte musí dokázať. V septembri predstaviteľ spoločnosti uviedol, že globálne predobjednávky už prekročili 10 000. Plán Audi v USA zostáva postavený na predbežných objednávkach, prinajmenšom na začiatku, bez tradičných stavebných zásob predajcov – aj keď sa to môže zmeniť po naplnení počiatočných objednávok.

V súčasnej dobe e-tron vyzerá ako veľmi inteligentná stávka na budúcnosť – tá, ktorá ukazuje, že ísť na elektrický pohon nie je ústupok.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *