Ako Nabíjate Elektrické Auto?

Ako nabíjate elektrické auto?

Všetci vieme, ako natankovať benzínové auto, ale ako nabíjate elektrické auto? Je to také jednoduché ako zapojenie nádchy, smartfónu alebo notebooku? No, krátka odpoveď je, “Áno, skoro.” Pre tých, ktorí uvažujú o kúpe elektrického auta, jednou z prvých otázok je, ako ho nabiť?

Pred skokom do spôsobu nabíjania elektrického auta si prezrime niektoré základy nabíjania.

Základy Nabíjania

Batérie EV dodávajú energiu elektromotoru vozidla pomocou energie, ktorá je uložená vo vnútri batériových článkov. Keď sa batéria nabíja, elektrický tok sa obráti, aby sa doplnila použitá energia.

Na nabíjanie EV batérie sa často inštaluje a používa nabíjacia stanica doma. Nachádzajú sa aj v mnohých verejných priestoroch a používajú sa pri cestovaní – často za malý poplatok. Čas nabíjania sa bude líšiť v závislosti od úrovne nabíjačky, ktorú používate: úroveň 1, úroveň 2 alebo úroveň 3 (označuje sa aj ako rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom). Nabíjacie stanice EV sa niekedy označujú ako elektrické zariadenia na napájanie vozidiel (EVSE). Pre jednoduchosť ich budeme označovať len ako nabíjacie stanice.

Nabíjanie úrovne 1

Najzákladnejší spôsob nabíjania EV batérie je známy ako nabíjanie úrovne 1. Mnoho domácich spotrebičov, od hriankovačov až po kávovary, používa túto štandardnú zásuvku 110V, tiež všeobecne známu ako 120V zásuvka. Tieto dva názvy sa môžu používať zameniteľne.

Úroveň 1 je najjednoduchší a najnenákladnejší spôsob nabíjania vášho auta. Trvá to tiež najdlhšie. S úrovňou 1 sa väčšina áut nabíja rýchlosťou 3-7 míľ rozsahu za hodinu. Napríklad Nissan Leaf s dojazdom 149 míľ môže trvať viac ako 20 hodín, kým sa úplne nabitie. Zatiaľ čo nabíjanie úrovne 1 je pomalé, väčšina vodičov nevybíja batériu od nuly každý deň. Pre ľudí s krátkym miestnym dochádzaním by malo stačiť nabíjanie úrovne 1.

Napríklad väčšina elektrických áut má dnes dojazd batérií, ktorý presahuje 125 míľ. V skutočnosti má mnoho nových elektromobilov dosah viac ako 200 míľ. Zoberme si model Nissan Leaf S na rok 2020, ktorý má dosah 249 míľ. Predpokladajme, že máte denné dochádzanie 20 míľ. Nočné nabíjanie (nabíjanie na osem hodín) 3-7 míľ za hodinu by poskytovalo 24 až 56 míľové nabíjanie každú noc. Ak je Leaf väčšinou nabitý, keď prídete domov po práci, tento vrchol by stačil.

Ak jazdíte na Plug-in Hybrid (PHEV), nabíjanie úrovne 1 doma je zvyčajne primerané. Batéria PHEV je menšia ako EV a ako taká vyžaduje menej času na dobíjanie.

Obrovskou výhodou nabíjania úrovne 1 je, že nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie na domáce použitie. Automobilky poskytujú pri kúpe nového elektrického vozidla súpravu konektorov. Tieto súpravy konektorov sa jednoducho zapoja do základnej zásuvky pre domácnosť na jednom konci a na druhej strane sa pripoja k vášmu autu. Ak si ho potrebujete kúpiť, sú lacné a ľahko sa dajú nájsť.

Nabíjanie úrovne 2

Ak je pre vás dôležitá rýchlosť a pohodlie, lepšou voľbou je nabíjačka úrovne 2. Podobne ako zdroj napájania pre vysokovýkonné domáce spotrebiče, ako je sporák alebo sušička bielizne, nabíjačky úrovne 2 používajú napájanie 240V. Mnohí vodiči EV sa rozhodnú nainštalovať nabíjaciu stanicu úrovne 2 vo svojej domácnosti, pretože poskytuje rýchlejší čas nabíjania.

Nabíjačka úrovne 2 sa nabíja rýchlosťou 20-30 míľ za hodinu. Ak sa pozrieme na rovnaký Nissan Leaf 2020, nabíjanie vybitej batérie na úplné nabitie môže trvať len šesť hodín. Nissan odporúča nainštalovať nabíjaciu stanicu úrovne 2 doma, ale nemusí to byť potrebné v závislosti od vášho každodenného dochádzania do práce.

Nabíjacia stanica úrovne 2 stojí za hardvér od 350 do 1 000 USD plus náklady na prenájom elektrikára na inštaláciu stanice. Náklady na inštaláciu sa môžu líšiť v závislosti od veku domu a od toho, či elektrikár musí urobiť nejaké prepojiť. Existuje niekoľko výrobcov elektrických vozidiel zásobovacie zariadenia (EVSE) z čoho vyberať, vrátane Chargepoint, ClipperCreek, Siemens, Enel X a ďalšie. Výrobcovia EVSE a niektoré verejné služby môžu navrhnúť aj inštalatérov.

Úroveň 3 / DC rýchle nabíjanie (DCFC)

Nabíjačky úrovne 3, známe aj ako rýchle nabíjačky DC (DCFC), dokážu dobíjať EV z nuly na 80% za 30 minút alebo menej. Napríklad vyššie uvedený Nissan Leaf v roku 2020 môže používať rýchlobíjač DC a plne dobíjať približne za 30 minút. K dispozícii sú tiež stanice Tesla Supercharger, ktoré sa dokážu nabíjať ešte rýchlejšie, ale sú to proprietárne konektory, ktoré pracujú len s Teslas.

Nabíjačky úrovne 3 používajú tri bežné konektory: zástrčku CCS (Combined Charging System), zástrčku CHAdeMO a zástrčku Tesla. Tri konektory sú odlišné, ale slúžia na rovnaký účel. Mnohé verejné nabíjacie stanice úrovne 3 podporujú niekoľko formátov, ale v závislosti od vášho vozidla bude vaše vozidlo podporovať iba jeden z troch konektorov.

Spojenie CCS sa často používa pre vozidlá európskych a amerických značiek vozidiel, ako sú BMW i3 a Chevy Bolt. Pripojenie CHAdeMO sa používa v ázijských modeloch, ako sú Nissan Leaf a Kia Soul. V neposlednom rade je zástrčka Tesla k dispozícii len pre vozidlá Tesla.

Vzhľadom na zložitosť a náklady sa nabíjačky úrovne 3 používajú predovšetkým na verejné nabíjanie a nie doma. Typická nabíjacia stanica úrovne 3 sa môže pohybovať od 10 000 do 50 000 USD bez inštalácie. Hoci je to rýchle, neodporúča sa pravidelne používať nabíjacie stanice úrovne 3, pretože majú negatívny vplyv na životnosť batérie v priebehu času.

Vplyv batérie

Schopnosť elektrického auta prijímať elektrickú energiu je diktovaná jeho chémiou batérií. Ako už bolo povedané, nie všetky elektromobily môžu používať nabíjačku úrovne 3. Ak chcete pochopiť prečo, poďme preskúmať, ako sa úroveň 3 líši od úrovne 2.

Nabíjačky úrovne 2 používajú striedavý prúd, ktorý sa vo vnútri vozidla konvertuje na jednosmerný prúd. Naproti tomu nabíjačka úrovne 3 napája jednosmernú elektrickú energiu priamo do batérie bez konverzie. To umožňuje rýchlejšie nabíjanie vozidla. Softvér nabíjacej stanice reguluje tok elektrickej energie, takže nepreťažuje systém EV a neškodí poškodeniu batérie. Robí to znížením napájania na úroveň 2, pretože stav nabitia dosahuje približne 80 percent.

Nabíjanie úrovne 3 by sa nemalo používať ako primárny zdroj nabíjania. Nepretržité používanie môže urýchliť degradáciu batérie, čo môže viesť k strate účinnosti a životnosti akumulátora.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *