Ako fungujú plug-in hybridné pohony

Ako fungujú plug-in hybridné pohony

Výkonová elektronika a pomocné systémy

Riadiace systémy výkonovej elektroniky vo vnútri PHEVs fungujú veľmi podobne ako systémy BEVs. Hlavnou funkciou regulátora energetickej elektroniky je riadiť tok elektrickej energie dodávanej trakčným akumulátorom do elektromotora. Ovládač to môže dosiahnuť niekoľkými spôsobmi, a to riadením otáčok, pri ktorých sa motor otáča, alebo reguláciou krútiaceho momentu, ktorý motor produkuje.

Sekundárnou funkciou regulátora energetickej elektroniky je distribúcia elektrickej energie z trakčného akumulátora do pomocných systémov vozidla, ako sú systémy osvetlenia, vykurovania, vetrania a infotainmentu. Namiesto trakčného akumulátora je za napájanie týchto systémov zodpovedná samostatná 12-voltová pomocná batéria , ktorá je identická s batériou nachádzajúcimi sa v plynových vozidlách.

Táto batéria sa používa aj na naštartovanie vozidla, keď vodič otočí kľúč a je udržiavaná nabitá konvertorom DC/DC, ktorý premieňa vysokonapäťový jednosmerný prúd z trakčného akumulátora na nízkonapäťový jednosmerný prúd potrebný na napájanie pomocných systémov.

Jedným z konkrétnych pomocných systémov vozidla, ktorý si zaslúži byť spomenutý, je systém tepelného manažmentu vozidiel. Jedným z najväčších určujúcich faktorov bezpečnej, dlhotrvajúcej a funkčnej PHEV batérie je jej schopnosť efektívne udržiavať rovnomerné rozloženie teploty vo svojich článkoch. Keďže trakčné batérie sú navrhnuté tak, aby fungovali len v určitom teplotných rozsahoch, prestanú fungovať, ak neexistuje tepelný systém na jeho monitorovanie.

To je v podstate hlavná funkcia systému tepelného manažéra: udržať trakčný akumulátor v tomto funkčnom rozsahu. Keď sa elektrická energia batérie vybíja stlačením akceleračného pedála, vytvára teplo vo vnútri batérie. Keďže to bude primárny spôsob vybíjania batérie, nedostatok správneho chladiaceho systému rýchlo spôsobí prehriatie batérie a povedie k poškodeniu.

Nepriame chladenie kvapalinou

Na trhu je k dispozícii niekoľko typov systémov tepelného manažérovania, ale väčšina moderných PHEV sa vyrába s nepriamymi systémami chladenia kvapalinou z niekoľkých dôvodov:

  • Sú to vysoko účinné systémy
  • Môžu ukladať veľké množstvo tepelnej energie
  • V súčasnosti sú najhut kompaktnejším a najľahším riešením

Ako už názov napovedá, kvapalinová chladiaca kvapalina v tomto type systému nemá priamy kontakt s batériou. Namiesto toho cirkuluje cez sériu kovových rúrok, ktoré obklopujú batériu alebo sú vložené medzi články batérie, aby sa teplo prenášalo preč.

Táto metóda umožňuje chladiacemu systému spotrebovať malé množstvo energie z batérie, aby ju udržal pri funkčnej teplote. Inými slovami, viac energie batérie možno venovať napájaniu motora a maximalizácii výkonu hnacej sústavy, pričom je neprerušená hmotnosťou systému.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *