Ako funguje plug-in hybridné auto?

Ako funguje plug-in hybridné auto?

Od prehrávania hudby na stereofónnom zariadení až po točenie kolies, plug-in hybridy (PHEV) využívajú potrebnú energiu z elektrických aj benzínových komponentov. Hoci mnohé elektrické komponenty fungujú podobne ako v prípade vozidiel s elektrickým pohonom (BEV), je potrebné si uvedomiť niekoľko dôležitých rozdielov. Predtým, ako skočíme priamo do toho, ako fungujú PHEV, najprv sa pozrime na dva rôzne typy komponentov vozidla: elektrický a benzínový.

Batérie

Začneme s trakčným akumulátorom, ktorý ukladá všetku elektrickú energiu do vozidla a napája všetky elektrické komponenty vo vozidle. Väčšina moderných batérií pre elektrické vozidlá (EV) je vyrobená z lítia, pretože dokážu uložiť veľa energie a zároveň zostať relatívne ľahké. Za predpokladu, že každý EV má rovnakú elektrickú účinnosť, bolo by spravodlivé povedať, že väčšia batéria ukladá vo vozidle viac elektrickej energie, čím sa premieran do väčšieho elektrického dojazdu. BEVs majú tendenciu mať najväčšie batérie, po ktorých nasledujú PHEVs a potom hev.

Elektromotor

Pomocou elektrickej energie uloženej vo vnútri trakčného akumulátora elektromotor premieňa elektrickú energiu na mechanickú energiu. Prevodovka vozidla potom prenáša túto mechanickú energiu z motora na pohon kolies. V závislosti od počtu a umiestnenia týchto motorov môže byť hnacie ústrojenstvo PHEV buď pohonom predných kolies (FWD), pohonom zadných kolies (RWD) alebo pohonom všetkých kolies (AWD).

PHEV sú tiež štandardne vybavené užitočným mechanizmom energetického zhodnocovania nazývaným rekuperačné brzdenie, ktorý je riadený buď motorom, alebo iným komponentom známym ako generátor. Rekuperačné brzdenie nastáva, keď vodič zložuje nohu z akceleračného pedála, čo vedie generátor k točeniu (alebo k spätnému motoru) a premene nevyužitej kinetickej energie na elektrickú energiu. Energia sa potom uloží do batérie a je pripravená na napájanie motora znova. Inými slovami, tento mechanizmus obnovuje energiu pomocou hybnosti vozidla, aby spotrebúl menej elektrickej energie a predĺžil stav nabitia batérie.

Nabíjaný port a palubná nabíjačka

V PHEVs sa batéria nabíja externým zdrojom napájania pomocou príslušnej nabíjacej zástrčky (nachádza sa na kábli) cez nabíjací port (nachádza sa v aute). Táto zástrčka je EV ekvivalentom palivovej trysky na čerpacej stanici a nabíjací port je ako otvor, do ktorého vložíte trysku.

Práca v tandeme s nabíjaným portom je palubná nabíjačka. Berte to ako počítač, ktorý je zodpovedný za konverziu natívneho elektrického prúdu zástrčky na prijateľnú úroveň jednosmerného prúdu na nabíjanie batérie. Palubná nabíjačka premýšľa a konvertuje tak, aby vodič nemusí, aby sa zabezpečilo, že batéria nebude poškodená nesprávnym typom nabíjačky.

Benzínové komponenty

Ako už bolo uvedené, PHEVs sú tiež vybavené spaľovacím motorom na napájanie vozidla pomocou iného zdroja paliva (zvyčajne benzínu alebo nafty) po vyčerpaní trakčného akumulátora. To je možné vďaka konštrukcii prevodovky vozidla, ktorá môže vybrať ako zdroj energie buď spaľovací motor, alebo elektromotor. Keďže PHEVs môžu byť poháňané dvoma rôznymi zdrojmi energie, na samostatnom mieste je druhé palivové veko na dopĺňanie benzínu do vozidla. Táto palivová výplň je rovnaká ako na všetkých vozidlách poháňaných benzínom.

PHEVs sú tiež vybavené pokročilým výfukovým systémom na odvádzanie emisných vedľajších produktoch generovaných chemickými reakciami v motore. V závislosti od modelu PHEVs je výfukový systém vyladený tak, aby uvoľňoval nižšie emisie ako tradičné plynové vozidlá a je certifikovaný podľa určitej emisnej normy výfukového potrubia.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *