Ako funguje elektrické auto?

Ako funguje elektrické auto?

Začnime tým, že to rozdáme na jednotlivé časti.

Batéria do elektrického auta

Batéria je fyzicky najväčšou súčasťou a pravdepodobne najdôležitejšou. “Trakčný akumulátor” ukladá všetku elektrickú energiu potrebnú pre vozidlo a napája jeho komponenty. Väčšina moderných EV batérií je vyrobená z lítia, pretože dokážu uložiť vysokú úroveň energie a zároveň zostať relatívne ľahké. Za predpokladu, že každý EVs má rovnakú elektrickú účinnosť, bolo by spravodlivé povedať, že väčšia batéria znamená väčší elektrický dojazd. Keďže bežia len na elektrinu, BEVs má tendenciu mať najväčšie batérie, za ktorými nasledujú PHEVs a potom hev.

Motor elektrického auta

Pomocou elektrickej energie uloženej vo vnútri akumulátora elektromotor premieňa túto energiu na mechanickú energiu. Elektrická prevodovka vozidla potom prenáša mechanickú energiu z motora na pohon kolies. V závislosti od počtu a umiestnenia týchto motorov môže byť hnacie ústrojenstvo BEV buď pohonom predných kolies (FWD), pohonom zadných kolies (RWD) alebo pohonom všetkých kolies (AWD).

Elektromotor vo vnútri BEV je tiež zodpovedný za užitočný mechanizmus energetického zhodnocovania nazývaný “rekuperačné brzdenie”. K tomu dochádza, keď vodič zloži nohu z akceleračného pedála, čo spôsobí, že motor bude pôsobiť opačne a premieňa pohyb vozidla dopredu (“dojazd” v benzínových autách) na elektrickú energiu. Energia sa potom uloží do batérie a je pripravená na napájanie motora znova. Inými slovami, tento mechanizmus je schopný získať energiu, ktorá by inak bola zbytočná, a nasmerovať ju do batérie, aby ju vozidlo mohlo znova použiť, keď vodič nabudúce bude potrebuje energiu.

Nabíjaný port a palubná nabíjačka

V BEVs aj PHEVs sa batéria nabíja pomocou externého zdroja napájania. Na dobíjanie sa do nabíjacieho portu vozidla vloží nabíjacia zástrčka. Nabíjaciu zástrčku berte ako EV ekvivalentnú palivovej tryske na čerpacej stanici. Podobne je nabíjacou portou EV ekvivalentný plynovej pätici – kde je palivová dýza vložená počas tankovania.

Práca v tandeme s nabíjaným portom je palubná nabíjačka. Berte to ako počítačový systém zodpovedný za konverziu elektrického prúdu nabíjacej zástrčky na prijateľnú úroveň napájania na nabíjanie batérie. Či už je to AC (Striedavý prúd) – ako napríklad druh napájania v našich domácich zásuvkách – alebo DC (Jednosmerný prúd) – ako ten, ktorý je k dispozícii na verejných rýchlonabíjacích staniciach – palubná nabíjačka premýšľa a konvertuje, aby vodič nemusí. Tým sa zabezpečí, že batéria nebude náhodne nepoškodená použitím nesprávneho typu nabíjačky.

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *