2019 Kia Niro EV: prvý pohon 239 míľ elektrického crossoveru

2019 Kia Niro EV: prvý pohon 239 míľ elektrického crossoveru

Tesne predtým, ako som dosiahol tesnú sériu esses na slávnej 17 Mile Drive na polostrove Monterey, klikol som na ľavé pádlo volantu, aby som narazil na Niro EV na regeneračnú úroveň – pohyb, ktorý napodobňuje presunuté presunuté v benzínovom vozidle – potom som klikol na pravé pádlo, aby som uľahčil veci pre môjho cestujúceho, keď sme pomaly vánok tichým, Mimosezónna pláž Pebble Beach.

O niekoľko minút neskôr, keď som sa valil do Monterey a jeho Cannery Row, som držal ľavé pádlo, keď som sa blížil ku každej zastávke, čo spúšťa maximálnu regeneráciu – dosť na jemný prístup, aby sa Niro EV dostal až k zastaveniu, po ktorom nasleduje brzdové držanie. Nie je potrebné sa dotýkať brzdového pedála.

Aby sa objasnil nejaký zmätok, hoci sa toto rozhranie cítilo veľmi blízko k hyundai Kona Electric, nie sú úplne prepojené. Rad Niro zdieľa svoju platformu s modelom Ioniq a Hyundai hovorí, že bol od začiatku navrhnutý pre hybridné, plug-in hybridné a batériové elektrické verzie.

Kona Electric je na druhej strane postavená na globálnej platforme malých automobilov Hyundai a niektorých rovnakých základoch nadchádzajúcej Kia Soul. Na ceste je Kia Soul EV, len pár mesiacov za Niro EV, ktorý začne prichádzať v marci.

Kľúčový rozdiel, až po úroveň buniek

Niro EV však zdieľa veľa s inými elektrickými vozidlami od svojej materskej spoločnosti Hyundai. Zatiaľ čo Hyundai Kona Electric (a Ioniq Electric) používajú batériové články LG Chem, Kias používa články kórejského konkurenta SK Innovation.

Pre tento veľký balík s 64 kWh sú vrecúškové články poskladané s medzerami medzi nimi do piatich veľkých modulov – tri pozdĺžne pod podlahou spolujazdca a dva orientované priečne a naskladané dvakrát pod zadným sedadlom. Spolu je celá batéria utesnená a chladená kvapalinou v systéme, ktorý tiež ochladzuje motor a výkonovú elektroniku.

Niro jazdí na rázvore 106,3 palca a má celkovú dĺžku 172,2 palca. Oproti Kona Electric (102,4 palca a 164,6 palca) je Niro EV dlhším vozidlom a kabína sa cíti väčšia. Niro EV tiež váži o niekoľko stoviek libier viac ako Kona Electric a s hmotnosťou batérie na 1 008 libier, to tipy váhy na asi 400 libier viac ako naložený Niro PHEV, a asi o 750 libier viac ako Niro hybrid.

Montáž veľkej batérie pod podlahu si vyžiadala šikovnú prácu s balením. Aby sa zachovala rovnaká svetlá výška ako ostatné modely Niro a (takmer) rovnaké vnútorné balenie, Kia zvýšila výšku zavesenia Niro EV o 0,6 palca.

Dostatočne rýchlo, tekutina v rohoch

To si vyžadovalo úplné preladenie pozastavenia. Pre tých, ako je tento editor, ktorí strávili slušné množstvo času v ostatných modeloch Niro, je čistý efekt vozidlo, ktoré sa cíti ostrejšie a presnejšie pri nižších mestských rýchlostiach a napriek tomu sa zdá, že zahŕňa trochu viac pohybu tela na diaľnici a počas náhlejších manévrov. V žiadnom prípade to nie je výkonovo vyladené auto a na zakrivených cestách sa necíti tak ľahko ako Kona Electric, ale cíti sa rýchlo a plynulo.

Aby sa zadné sedadlá sklopili na rovinu, ako to robia v iných modeloch, a aby sa miesto sedenia udržalo približne rovnaké, inžinieri tiež urobili vankúš zadných sedadiel o niečo tenším. Niro EV je dodávaný s 120V elektrickým vzletom (pre použitie s nízkym prúdom), kde by bola náhradná pneumatika, ktorá je zapojená kontrolou políčka “úžitkového režimu” v ponuke združených prístrojov.

Počas môjho pôsobenia v Niro EV som zistil, že sedadlo jeho vodiča sa cítilo príliš vysoko pre môj rám 6 stôp-6 (nemotoril by dosť na to, aby sa cítil v jednom s kabínou). V opačnom prípade sú sedadlá celkom pohodlné. S šírkou menej ako 72 palcov je Niro EV pomerne úzkym vozidlom. Montáž tretieho dospelého alebo dokonca tretieho dieťaťa na stredné zadné sedadlo bude priliehavá.

Menič je zbytočne odlišný číselník, ktorý otočíte, aby ste sa posunuli tam a späť medzi reverzným, neutrálnym a diskom, s tlačidlom v strede, ktoré stlačíte pre Park. Držitelia pohárov, hneď za nimi, sú hlboko v spodnej časti konzoly a celá stredová konzola má pocit, že by mohla lepšie využiť svoj priestor.

Elektromotor s permanentným magnetom s výkonom 201 koní a krútiacim momentom 291 libier, ktorý poháňa predné kolesá, spôsobuje, že Niro EV sa cíti punčerka pri nízkych rýchlostiach a dychtivejší na diaľnici ako väčšina elektrických vozidiel. Kia ukazuje na oficiálny čas 0-62 mph 7,8 sekundy.

Regen a režimy: Máte na výber!

Regenerácia bŕzd, ako sme začali vysvetľovať vyššie v tomto kuse, prichádza v troch krokoch (1, 2 alebo 3); K dispozícii je tiež režim pobrežia (0).

V opačnom prípade zdvihnutie nohy z brzdového pedála umožňuje Niro pomaly sa plaziť dopredu. Brzdový pedál sa cíti hubovitý a neuspokojivá, aj keď jemné zastávky sú pekne zmiešané medzi regen a trecími podložkami.

Prostredníctvom štyroch rôznych jazdných režimov – Normal, Sport, Eco a Eco+– môže stlačením tlačidla okamžite zmeniť úroveň rekuperačného brzdenia, nastavenia klimatizácie a vykurovania a rýchlostné limity. To všetko je možné nastaviť prostredníctvom ponúk na obrazovke infotainmentu v strede.

Režim “Auto”regen, ktorý bol zapojený, keď som prvýkrát skočil do Niro (a neskôr som to skúsil znova), je o niečo menej jednoduchý a predvídateľný. Po sérii nekonzistentných odpovedí, keď som zdvihol akcelerátor, zistil som, že je to systém uzemnený v premávke, nie v topografii. Očakával som, že bude reagovať na strmé kopce, ale neskôr som zistil, že reaguje len na kamerové a radarové vstupy z adaptívneho tempomatu, pričom sa opiera o nasledujúcu vzdialenosť.

Elektrické pohonné jednotky skutočne vytvárajú odlišné zvuky a zatiaľ čo mnohé automobilky vynaložili veľké úsilie na ich maskovanie, zreteľné kňučanie motora a redukčné prevodové stupne sú v Niro EV zreteľnejšie ako v iných elektromobiloch – vrátane týchto spoločníkov Hyundai. Hluk z ciest je medzi elektromobilmi priamo uprostred; to sa určite stáva viditeľnejším od približne 65 mph. Boxy telo vzdoruje očakávaniam hluku vetra s koeficientom odporu 0,30 (oproti 0,29 pre normu Niro). To je viac ako 0,24 jeho bratranca Ioniq, ale je to lepšie ako väčšina ostatných malých crossoverov.

Nabije sa za hodinu… alebo 59 hodín

Použitie palubnej nabíjačky s 7,2 kW na úrovni 2 (240V) prostredníctvom domácej alebo komerčnej nabíjačky vyžaduje približne 9,5 hodiny na úplné nabitie. A ak potrebujete niro EV pripojiť do domácej 120V ac zásuvky, nakoniec sa nabije – asi za 59 hodín.

Rýchle nabíjanie jednosmerným náhonom je trochu viac nuansované. Niro EV je prvým elektromobilom Yia, ktorý sa rýchlo nabíja na štandarde rýchleho nabíjania CCS (Combo) DC, a nie na CHAdeMO. Zatiaľ čo sadzba pre Hyundai Kona Electric sa vyšplhá tesne nad 70 kilowattov, Niro EV sa môže nabíjať až 100 kW (sila inovačných článkov SK). Môže dosiahnuť len 100 kW na krátku dobu, ale umožňuje Niro EV obnoviť 100 míľ dosahu za 30 minút alebo získať z 0 na 80 percent za približne hodinu. To je len o 15 minút menej ako na nabíjačke s výkonom 50 kW, takže čas pri vyššom výkone je obmedzený.

Rýchle nabíjanie od Kia a Hyundai je naďalej mätúce. Snažil som sa to otestovať, ale nemohol som nájsť žiadny hardvér s 100 kW alebo 150 kW počas našej jazdy, pozdĺž jazdnej trasy okolo Santa Cruz a Monterey Bay. Hľadajte pokračovanie.

Účinnosť bola podľa palubného počítača vynikajúca, v priemere 3,8 míle na kwh po takmer 138 míľach. To zahŕňalo dva krátke výbuchy až do rýchlosti 90 mph, ako aj asi 60 míľ jazdy na diaľnici, zvyšok na cestách s nižšou rýchlosťou. Stav nabíjania môjho testovacieho vozidla na konci toho bol okolo 50-percentnej hranice.

Klimatický kontext

Pri všetkej spravodlivosti bol pohon v miernych teplotách 55 až 64 stupňov – blížil sa k sladkému miestu pre dnešné lítium-iónové bunky. Tešíme sa na to, čo sa Niro vráti v chladnejšom podnebí pomocou ohrievača, rozmrazovača a ohrievačov.

Autá predávané v Kalifornii nebudú vybavené tepelným čerpadlom. Ale tie, ktoré sú takmer všade inde v USA, prídu so zimným balíkom, ktorý zahŕňa vyhrievaný volant, systém tepelných čerpadiel a otepľovanie batérie.

Kia nezverejnila cenu pre Niro EV 2019 a nebude to ani niekoľko týždňov. Má však podrobné vlastnosti. Niro EV EX bude obsahovať 7,0-palcovú dotykovú obrazovku s kompatibilitou Apple CarPlay a Android Auto. K vybaveniu patrí adaptívny tempomat, aktívny asistent jazdného pruhu a výstrahy pred kolíziou s automatickým núdzovým brzdením. Modely Niro EV EX Premium pridávajú vyhrievaný volant, vylepšený zvuk a väčšiu 8,0-palcovú dotykovú obrazovku a policu tesne pod oblasťou obrazovky s bezdrôtovým nabíjaním telefónu.

Model Kia Niro EV 2019 je pravdepodobne príliš dobrý na svoju misiu. Vzhľadom na to všetko plánuje Kia ponúknuť Niro EV len vo veľmi obmedzenom počte a len v 12 štátoch: v Kalifornii, kde sme mali minulý týždeň prvú jazdu, plus Connecticut, Georgia, Havaj, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Oregon, Rhode Island, Texas a Washington.

Kia vyrobila mimoriadne kompetentné elektrické vozidlo, ktoré spĺňa väčšinu potrieb dojazdu, je pohodlné a praktické a dokonca trochu zábavné na jazdu. Otázkou je, či Kia naozaj predá toľko, koľko môže?

 

About adminCarsgist

arsgist je jediný rodený Slovack, ktorý píše auto blog, ktorý založil Miroslav James z češtine so sídlom v Londýne. Cargist prišiel zostať a pokračovať s cieľom duše slúžiť slovack hovoriacim domorodcom.

View all posts by adminCarsgist →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *